J 2020

Determinants of Judicial Decision-Making: State of the Art and the Czech Perspective

SMEKAL, Hubert a Ladislav VYHNÁNEK

Základní údaje

Originální název

Determinants of Judicial Decision-Making: State of the Art and the Czech Perspective

Název česky

Determinanty soudního rozhodování: Současný stav výzkumu a česká perspektiva

Autoři

SMEKAL, Hubert (203 Česká republika, domácí) a Ladislav VYHNÁNEK (203 Česká republika, domácí)

Vydání

The Lawyer Quarterly, Praha, Institute of State and Law of the Academy of Sciences of the Czech Republic, 2020, 1805-8396

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50501 Law

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14220/20:00114115

Organizační jednotka

Právnická fakulta

Klíčová slova česky

soudci; soudy; rozhodování; mimoprávní faktory; interpretace; uvážení; legitimita

Klíčová slova anglicky

judge; decision-making; ideology; extra-legal factors; interpretation; discretion; courts; judicial legitimacy

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 23. 3. 2021 13:20, Mgr. Petra Georgala

Anotace

V originále

This article aims to answer a key question in modern jurisprudence – which factors influence judicial decision-making? It starts with an introduction breaking the question down into two contrasting possibilities. Is judicial decision-making determined purely by law or can we trace the influence of various extra-legal factors? In order to answer these questions, the article provides an overview of the current state of the art in international (mainly US) literature and its historical development. Based on an interpretation of the current state of the art, it reaches an intermediate conclusion: especially in hard cases, there is (practically speaking) considerable space for judicial discretion, and that, as a matter of fact, decisions in these cases are influenced by various extra-legal factors. Given that most of the literature is of US origin, however, the article further discusses the possibility of “proving” this in Czech conditions. In this regard, the article arrives at a position of moderate methodological skepticism – i.e. that for many reasons, it is hard to do so, even though the aforementioned conclusions should – in principle – be generally applicable.

Česky

Tento článek si klade za cíl odpovědět na klíčovou otázku v moderní jurisprudenci - které faktory ovlivňují soudní rozhodování? Je soudní rozhodování určeno výhradně zákonem, nebo můžeme vysledovat vliv různých mimoprávních faktorů? Za účelem zodpovězení těchto otázek poskytuje článek přehled současného stavu v mezinárodní (zejména americké) literatuře a jeho historický vývoj. Na základě nástinu současného stavu poznání dochází k prozatímnímu závěru: zejména v těžkých případech existuje značný prostor pro soudní uvážení a ve skutečnosti jsou rozhodnutí v těchto případech ovlivněna různými mimoprávními faktory. Vzhledem k tomu, že většina literatury pochází z USA, článek se dále zabývá možností aplikovat zahraniční výzkumy v českých podmínkách. V tomto ohledu se článek dostává do pozice umírněného metodologického skepticismu - tj. že z mnoha důvodů je to obtížné, i když výše uvedené závěry by v zásadě měly být obecně použitelné.

Návaznosti

GA17-10100S, projekt VaV
Název: Mimoprávní vlivy na rozhodování Ústavního soudu (Akronym: Extralegal)
Investor: Grantová agentura ČR, Mimoprávní vlivy na rozhodování Ústavního soudu