PUNOVÁ, Monika and Magdaléna DANKOVÁ. Postoj sociálních pracovníků pracujících s lidmi bez domova k silným stránkám jejich klientů (The attitudes of social workers working with homeless persons to the strengths of their clients). Fórum sociální politiky. Praha: VUPSV, 2020, vol. 14, No 2, p. 19-22. ISSN 1802-5854.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Postoj sociálních pracovníků pracujících s lidmi bez domova k silným stránkám jejich klientů
Name (in English) The attitudes of social workers working with homeless persons to the strengths of their clients
Authors PUNOVÁ, Monika (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Magdaléna DANKOVÁ (703 Slovakia).
Edition Fórum sociální politiky, Praha, VUPSV, 2020, 1802-5854.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50900 5.9 Other social sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW web časopisu č. 2/2020 - full text
RIV identification code RIV/00216224:14230/20:00115608
Organization unit Faculty of Social Studies
Keywords (in Czech) sociální práce orientovaná na silné stránky, bezdomovci
Keywords in English strength-based social work; homeless persons
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Changed: 11/3/2021 12:01.
Abstract
Sociální práce zaměřená na silné stránky klientů vychází z premisy, že intervence sociálních pracovníků by měly stavět na talentech, potenciálech, vizích, naději, možnostech, jež má každý klient k dispozici. Což platí i o bezdomovcích, na které je zaměřena tato empirická sta. Jejím cílem je zodpovědět hlavní výzkumnou otázku: Jaký je postoj sociálních pracovníků pracujících s lidmi bez domova ve vybrané organizaci k využívání silných stránek klienta? K jejímu zodpovězení sloužilo kvalitativní šetření mezi 7 sociálními pracovníky vybrané organizace, s nimiž byly vedeny polostrukturované rozhovory. Ukázalo se, že pracovníci vybrané organizace považují za důležité využívat potenciál klienta a také jej dle svých slov využívají, nicméně bylo zajímavé, jakým způsobem se tak děje. Za závažné považujeme zjištění, že přestože zaměření na potenciály nabízí značné možnosti již od počátečních fází intervence, pracovníci uvedli, že silným stránkám v rámci počátečního posouzení nevěnují téměř žádný prostor.
Abstract (in English)
Strength-based social work is based on the premise that the intervention of social workers should build on the talents, potential, visions, hopes and opportunities available to each client. This is also true of the homeless persons targeted by this empirical article, the aim of which was to respond to the main research question: What is the attitude of social workers working with homeless persons in a selected organisation to exploiting the strengths of their clients? The issue was approached via the conducting of a qualitative survey among 7 social workers from the selected organisation involving semi-structured interviews. The results of the research indicated that the social workers considered it important to make use of the potential of the client and that, indeed, they use it in practice; moreover, it was interesting to note the approach they adopt in this respect. We consider it important to note, however, that although the focus on client potential offers considerable opportunities from the early stages of intervention, the respondents stated that they did not devote significant attention to the strengths of the initial assessment.
PrintDisplayed: 27/4/2024 04:28