KRÁL, Jan. Etnocentrismus jako součást klasifikací : Srovnání konstrukce hinduismu a středověkých herezí (Ethnocentrism as a Part of Classifications : A Comparison of the Construction of Hinduism and Medieval Heresy). Sacra. Masarykova univerzita, 2019, vol. 17, No 2, p. 31-37. ISSN 1214-5351.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Etnocentrismus jako součást klasifikací : Srovnání konstrukce hinduismu a středověkých herezí
Name (in English) Ethnocentrism as a Part of Classifications : A Comparison of the Construction of Hinduism and Medieval Heresy
Authors KRÁL, Jan (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Sacra, Masarykova univerzita, 2019, 1214-5351.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 60304 Religious studies
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW Plný text v pdf
RIV identification code RIV/00216224:14210/19:00115721
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) středověká hereze; lollardství; hinduismus; etnocentrismus; postkolonialismus
Keywords in English medieval heresy; Lollardy; Hinduism; ethnocentrism; postcolonialism
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Igor Hlaváč, učo 342491. Changed: 23/3/2021 15:54.
Abstract
Tento příspěvek ukazuje způsob, jak lze srovnat dva zdánlivě nesouvisející fenomény – hinduismus a středověké hereze, konkrétně lollardství. Poukáže na podobnosti v konstrukci obou kategorií z etnocentrické perspektivy moci (ze strany kolonistů a inkvizitorů) a v nereflektovaném přijímání těchto kategorií badateli především před postkoloniální kritikou. Esej tak demonstruje, že postkoloniální perspektiva není vhodný rámec pouze pro koncepty související s bývalými koloniemi, ale že může přispět k odhalení a pokud možno i odstranění etnocentrických prvků v tak zdánlivě odlišných jevech, jako je středověká hereze v Anglii.
Abstract (in English)
This article shows the way of comparing two seemingly unrelated phenomena – Hinduism and medieval heresy, specifically Lollardy. It will argue that the construction of both categories from the ethnocentric perspective of power (colonists and inquisitors, respectively), as well as the acceptance of those categories by researches mainly before the postcolonial criticism, bears significant similarities. Thus, the paper will show that the postcolonial perspective is a suitable framework for not only concepts related to former colonies, but also to discover and, if possible, remove, ethnocentric aspects of such seemingly remote phenomena as medieval heresy in England.
Links
MUNI/A/0858/2019, interní kód MUName: Výzkumné trendy v současné religionistice (Acronym: VYTRESOUR)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 23/7/2024 22:19