ZOUNEK, Jiří, Klára ZÁLESKÁ and Libor JUHAŇÁK. Výuka s využitím ICT v mezinárodní perspektivě: na cestě k moderní pedagogice (Teaching using ICT in an international perspective: towards modern pedagogy). LIFELONG LEARNING- CELOŽIVOTNÍ VZDĚLÁVÁNÍ. Mendelova univerzita v Brně, 2020, vol. 10, No 1, p. 57-93. ISSN 1804-526X. Available from: https://dx.doi.org/10.11118/lifele20201001057.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Výuka s využitím ICT v mezinárodní perspektivě: na cestě k moderní pedagogice
Name (in English) Teaching using ICT in an international perspective: towards modern pedagogy
Authors ZOUNEK, Jiří (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Klára ZÁLESKÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Libor JUHAŇÁK (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition LIFELONG LEARNING- CELOŽIVOTNÍ VZDĚLÁVÁNÍ, Mendelova univerzita v Brně, 2020, 1804-526X.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/20:00114178
Organization unit Faculty of Arts
Doi http://dx.doi.org/10.11118/lifele20201001057
Keywords (in Czech) učitelé; ICT; výuka; srovnávací pedagogika; mezinárodní výzkumy
Keywords in English teachers; ICT; teaching; comparative pedagogy; international large-scale survey
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: doc. Mgr. Jiří Zounek, Ph.D., učo 1752. Changed: 15/6/2020 16:21.
Abstract
Digitální technologie se staly důležitou součástí školské politiky většiny zemí Evropy. Začleňování ICT do výuky a učení s sebou nese potenciál podpořit změny ve vzdělávání, zejména v práci učitelů, což vede k přemýšlení o tzv. moderní pedagogice. Cílem studie je prozkoumat a vysvětlit, jak je problematika ICT formulována ve školské politice tří evropských zemí, a současně nahlédnout do školské reality. Autoři se proto zaměřují i na to, jak čeští, slovenští a polští učitelé využívají a vnímají digitální technologie ve své práci. Pro naplnění takto komplexně pojatého cíle byla využita analýza dokumentů školské politiky vybraných zemí a výsledků tří mezinárodních srovnávacích výzkumů. Lze říci, že ve vzdělávací politice tří vybraných zemí je zřejmý odklon od rysů tradiční pedagogiky, který se projevuje důrazem na rozvoj dovednostní složky učení, zejména na klíčové kompetence. Samotní učitelé jsou na pomyslné cestě od tradiční k moderní pedagogice, v níž by byly více a účelněji využity možnosti digitálních technologií. Mělo by jít o výuku, která bude více orientována na aktivní činnost žáků, a učení by se neomezovalo pouze na prostor třídy.
Abstract (in English)
Digital technologies have become an important part of education policy of the most European countries. ICT implementation into teaching and learning entails considerable potential to encourage or trigger changes in the field of education, particularly in the work of teachers, which leads to thinking about the so-called modern pedagogy. The aim of the study is therefore to explore and explain how ICT-related topic are formulated in the education policy of three European countries. Another aim is to describe how Czech, Slovak and Polish teachers use and perceive digital technologies in their work. We use analysis of educational policy documents of selected countries and analysis of three international comparative surveys as well. It can be said that in the educational policy of the three selected countries there is a clear deviation from the traits of traditional pedagogy, with an emphasis on the development of the skills component of learning, in particular on key competences. The teachers themselves are on an imaginary path from traditional to modern pedagogy, in which the possibilities of digital technologies would be used more and more effectively. It should be teaching that is more focused on pupils’ active activity and learning is not confined to classroom space.
Links
GA17-06152S, research and development projectName: Digitální technologie v každodenním životě a učení studentů
Investor: Czech Science Foundation
PrintDisplayed: 19/7/2024 01:41