HLAĎO, Petr, Lenka HLOUŠKOVÁ and Bohumíra LAZAROVÁ. Proměny kariérové adaptability u žáků středního odborného vzdělávání (Changes in career adaptability amog upper-secondary vocational students). In XXVIII. výroční konference České asociace pedagogického výzkumu s názvem: „Rozmanitost podpory učení v teorii a výzkumu“.  14. – 16. září 2020, Ostrava. 2020.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Proměny kariérové adaptability u žáků středního odborného vzdělávání
Name in Czech Proměny kariérové adaptability u žáků středního odborného vzdělávání
Name (in English) Changes in career adaptability amog upper-secondary vocational students
Authors HLAĎO, Petr, Lenka HLOUŠKOVÁ and Bohumíra LAZAROVÁ.
Edition XXVIII. výroční konference České asociace pedagogického výzkumu s názvem: „Rozmanitost podpory učení v teorii a výzkumu“.  14. – 16. září 2020, Ostrava, 2020.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) kariérová adaptabilita, kariérové rozhodování, kariérový rozvoj, absolventi středních
Keywords in English career adaptability, career decision-making, career development, upper-secondary school graduates
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Lenka Hloušková, Ph.D., učo 6906. Changed: 11/1/2021 09:28.
Abstract
Cílem příspěvku je prezentovat poznatky (1) o proměnách úrovně kariérové adaptability a dimenzí kariérového zájmu, kontroly, zvídavosti, sebedůvěry u žáků středních odborných škol a učilišť v době od absolvování středoškolského vzdělávání do asi 2 let od ukončení středoškolského studia; (2) o prediktorech kariérové adaptability u této skupiny respondentů. Některé kariérové koncepty (např. koncept protéanské kariéry nebo kariéry bez hranic) zdůrazňují zodpovědnost každého jedince za aktivní řízení své kariéry a naznačují, že pro dosažení kariérového úspěchu je nezbytná schopnost adaptace. V posledních dvou desetiletích je proto pozornost zaměřena na tzv. kariérovou adaptabilitu, která představuje jeden ze zdrojů pro zvládání nepředvídatelných, měnících se úloh, rolí a s nimi spojených nároků v kariérové oblasti a ve vzdělávací oblasti usnadňuje tranzice a transfery ve vzdělávání a přechod ze školy do práce či do podnikání. Savickas (2005) upřesnil teoretickou strukturu kariérové adaptability, která je tvořena čtyřmi komponentami nebo též dimenzemi – kariérovým zájmem (concern), kontrolou (control), zvídavostí (curiosity) a sebedůvěrou (confidence). Uvedené komponenty představují všeobecné adaptační zdroje a seberegulační strategie umožňující uskutečnění profesního sebepojetí a řešení kariérových úkolů.Výzkum byl realizován v rámci longitudinálního projektu Career adaptability of vocational upper-secondary school graduates during the school-to-work transition (GA ČR 18-07537S) u absolventů středních odborných škol a učilišť v letech 2018–2020 ve dvou krajích České republiky. Sběr dat se uskutečnil ve 3 vlnách: 4/2018 (3 126 žáků), 2/2019 (512 žáků) a 1/2020 (336 žáků). Úroveň kariérové adaptability respondentů byla zjišťována prostřednictvím 24položkové škály Career Adapt-Abilities Scale–Czech Form (CAAS-Czech).Výsledky analýz jsou zaměřeny na rozdíly ve vývoji kariérové adaptability mezi absolventy s výučním listem a maturitní zkouškou; těmi, kteří po ukončení středoškolského studia pokračovali v počátečním vzdělávání a těmi, kteří vstoupili na trh práce; mezi pracujícími a nezaměstnanými absolventy. Dále byly identifikovány prediktory kariérové adaptability, mezi nimiž mají významnou roli pracovní zkušenosti získané v průběhu středoškolského studia a využití služeb kariérového poradenství. Výsledky jsou diskutovány v kontextu kariérového vzdělávání a kariérového poradenství na středních školách.
Abstract (in English)
The presentation aims to acquaint with (1) Knowledge about changes in career adaptability and its dimensions (career concern, control, curiosity, confidence) among vocational upper-secondary graduates, and (2) career adaptability predictors among this group of participants. Data collection took place in three waves at upper-secondary schools in 2018–2020 in two regions of the Czech Republic. The analysis was focused on differences in the changes of career adaptability between graduates with apprenticeship certificate and school-leaving examination; those who continued their studies after graduation a those who started working; and other groups. Furthermore, predictors of career adaptability have been identified, especially work experience gained during upper-secondary education and the use of career counseling services. The results will be discussed in the context of career education and career counseling.
Links
GA18-07537S, research and development projectName: Kariérová adaptabilita absolventů odborných vyšších sekundárních škol v období přechodu ze školy do práce
Investor: Czech Science Foundation
PrintDisplayed: 3/9/2024 05:35