J 2020

Léčba histiocytózy z Langerhansových buněk u dospělých osob

KRÁL, Zdeněk, Zdeněk ADAM, Martina DOUBKOVÁ, Marta KREJČÍ, Teodor HORVÁTH et. al.

Basic information

Original name

Léčba histiocytózy z Langerhansových buněk u dospělých osob

Name (in English)

Treatment of langerhans cell histiocytosis in adults

Authors

KRÁL, Zdeněk (203 Czech Republic, belonging to the institution), Zdeněk ADAM (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Martina DOUBKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Marta KREJČÍ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Teodor HORVÁTH (203 Czech Republic, belonging to the institution), Michael DOUBEK (203 Czech Republic, belonging to the institution), Luděk POUR (203 Czech Republic, belonging to the institution), Zdeněk ŘEHÁK (203 Czech Republic) and R. KOUKALOVÁ (203 Czech Republic)

Edition

Transfuze a hematologie dnes, Czech Medical Association J.E. Purkyne, 2020, 1213-5763

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

30203 Respiratory systems

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14110/20:00116629

Organization unit

Faculty of Medicine

Keywords (in Czech)

histiocytóza z Langerhansových buněk; 2-chlorodeoxyadenosin (kladribin); vemurafenib; dabrafenib

Keywords in English

2-cholorodeoxyadenosine (cladribine); Dabrafenib; Langerhans cell histiocytosis; Vemurafenib

Tags

Tags

Reviewed
Změněno: 12/11/2020 10:13, Mgr. Tereza Miškechová

Abstract

V originále

Histiocytóza z Langerhansových buněk má velmi pestré klinické projevy a u jednotlivých pacientů odlišnou míru agresivity. Po stanovení diagnózy je zásadní, stejně jako u ostatních maligních chorob, určit rozsah choroby, zjistit, které z orgánů jsou postiženy a v jaké míře. V případě jednoho ložiska lze použít lokální terapii (operační řešení, nebo instilaci metylprednisolonu do ložiska). Kožní postižení reaguje na světloléčbu (PUVA, případně electron beam irradiation). V případě izolovaného kožního postižení byly také popsány remise po léčbě thalidomidem nebo metotrexátem. V případně multisystémového postižení se u dospělých preferuje léčba 2-chlorodeoxyadenosinem (kladribinem) v monoterapii, méně často v kombinaci s cytosin-arabinosidem. Pro velmi agresivní formy lze použít chemoterapeutická schémata s etoposidem, které se jinak používají pro léčbu lymfomů. V případě rezistentních forem lze po domluvě s transplantačním centrem použít vysokodávkovanou chemoterapii s autologní či alogenní transplantací krvetvorných buněk. U pacientů s mutací genu BRAF V600E byla prokázána účinnost vemurafenibu či dabrafenibu, které jsou v ČR registrované pro léčbu diseminovaného melanomu, a bylo by možné při prokázání této mutace a při rezistenci na přechozí léčbu požádat plátce zdravotní péče o schválení úhrady i pro tuto diagnózu.

In English

Langerhans cell histiocytosis has diverse clinical manifestations and the aggressiveness of its course varies. As in the case of other malignant diseases, involvement of other organs must be determined once the diagnosis has been made. Local treatment may suffice in the case of a single lesion (surgery, instillation of methylprednisolone within the lesion). Skin involvement responds to phototherapy (PUVA or electron beam irradiation). Remissions following the administration of thalidomide or methotrexate have been described in cases of isolated skin involvement. In adults, 2-cholorodeoxyadenosine (cladribine) in monotherapy and less often in combination with cytosine-arabinoside is the treatment of choice in the case of multi-system involvement. Extremely aggressive forms may be treated with combined chemotherapy regimens that include etoposide as in the case of lymphomas. In resistant cases, patients may be referred to transplant centres and undergo high-dose chemotherapy with autologous or allogeneic stem cell transplantation. Patients with the BRAF V600E gene mutation have been shown to respond to vemurafenib or dabrafenib, which are registered in the Czech Republic for the treatment of disseminated melanoma. On demonstrating this mutation and documenting resistance to prior therapy, it would be possible to request reimbursement of these agents from the health insurance company.