KONEČNÝ, Michal and Michal LORENZ. Digitální kurátorství (Digital Curation). 2020.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Digitální kurátorství
Name (in English) Digital Curation
Authors KONEČNÝ, Michal (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Michal LORENZ (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition 2020.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Organization of a workshop
Field of Study 10201 Computer sciences, information science, bioinformatics
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/20:00118659
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) kurátorství; data management; digitální informace; dlouhodobé uchovávání; standardy
Keywords in English curation; data management; digital information; longterm preservation; standards
Tags rivok
Changed by Changed by: Mgr. Veronika Mattesová, učo 362464. Changed: 24/3/2021 14:06.
Abstract
Workshop Úvod do digitálního kurátorství se uskutečnil 19. 2. 2020. Cílem workshopu bylo přiblížit účastníkům co je to digitální kurátorství a jaké jsou hlavní principy kurátorského přístupu k dlouhodobé ochraně digitálních informací (digital preservation). Přítomní se seznámili s důležitými standardy, terminologií a nástroji používanými v této oblasti a také s její historií. Pozornost byla věnována významu plánování a organizace činností spojených s dlouhodobým uchováváním dat a dokumentů v institucích. V rámci praktického cvičení si účastníci vyzkoušeli práci s některými nástroji pro identifikaci, validaci a migraci souborových formátů, jako například jhove, siegfried či unoconv.
Abstract (in English)
The "Digital curation" took place on February 19th. The primary objective of the workshop was to present the digital curation and its principles as an approach to digital preservation. Participants were introduced to the important standards, terminology, and tools used by the digital curators and they learned about the history of digital preservation. Special attention has been paid to the importance of planning and management of digital preservation tasks in institutions. During the hands-on training the participants had an opportunity to try several tools for file format identification, validation and migration, e.g. jhove, siegfried or unoconv.
Links
DG18P02OVV032, research and development projectName: Nový fonograf: naslouchejme zvuku historie. Vytvoření postupů a nástrojů pro evidenci, digitalizaci, zpřístupnění a dlouhodobou ochranu zvukových záznamů na historických nosičích v paměťových institucích.
Investor: Ministry of Culture of the CR
PrintDisplayed: 29/9/2024 20:57