M 2020

Promýšlet Evropu 20. století : Idea šťastného domova

MÁŠA, Pavel, Jakub MARŠA, Michal MAKO, Ondřej VARAĎA, Tereza RICHTÁRIKOVÁ et. al.

Basic information

Original name

Promýšlet Evropu 20. století : Idea šťastného domova

Name (in English)

Rethinking 20th Century Europe : Ideal Of A Happy Home

Authors

MÁŠA, Pavel (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Jakub MARŠA (203 Czech Republic, belonging to the institution), Michal MAKO (703 Slovakia, belonging to the institution), Ondřej VARAĎA (203 Czech Republic, belonging to the institution), Tereza RICHTÁRIKOVÁ (703 Slovakia, belonging to the institution), Hana KRUTÍLKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Ondřej BAKEŠ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Jana ČERMINOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Lenka POKORNÁ KORYTAROVÁ (203 Czech Republic), Karolina FOLETTI (203 Czech Republic, belonging to the institution), Ester PUČÁLKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Ondřej HAVÁČ (203 Czech Republic), Martin HROMEK (203 Czech Republic), Stanislav HASIL (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Lukáš LEXA (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

2020

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Uspořádání konference

Field of Study

60101 History

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14210/20:00116752

Organization unit

Faculty of Arts

Keywords (in Czech)

Evropa; 20. století; domov

Keywords in English

Europe; 20th century; home

Tags

Změněno: 6/4/2021 18:34, Mgr. Monika Kellnerová

Abstract

V originále

Sedmý ročník konference Promýšlet Evropu dvacátého století, který proběhne ve dnech 20. a 21. října 2020, bude zasvěcen tématu domova. Pocit domova je pro každého člověka zásadní. Domovem může být konkrétní obydlí, město, vlast, ale také určitá komunita, za jejíž součást se člověk považuje. Domov poskytuje pocit bezpečí a štěstí a lidé proto věnují značné úsilí, aby jej vybudovali. Za jeho zachování jsou poté ochotni bojovat a umírat. Někdy však musejí svůj domov z různých příčin opustit, jindy se dostanou do situace, kdy pocit domova ztratí, aniž by změnili místo, kde žijí… V rámci našeho dvoudenního setkání se pokusíme zachytit fenomén domova z různých úhlů pohledu a budeme pátrat po odpovědích na otázky: Co si různí jedinci, skupiny, hnutí či státy představovali pod ideou šťastného domova a jak ji využívali při budování své identity, případně při své politické činnosti a propagandě? Jak mohla být idea domova různě pojímána? Jak lidé o svůj domov bojovali? Jak se vyrovnávali s jeho ztrátou? Jak vypadalo hledání domova nového, případně pokusy o návrat do toho starého? Jakou roli přitom hrály vzpomínky na zmizelý domov? Při zodpovídání těchto otázek je možné využít různé přístupy a teoretické koncepty. Lze se zaměřit na politické dějiny, například instrumentalizaci šťastného domova pro politické cíle, dále se nabízí dějiny idejí, paměťová studia, problematika exilu v nejširším slova smyslu, dějiny každodennosti a otázka genderových rolí, význam domova pro vytváření identit různých národnostních, náboženských, sociálních či sexuálních skupin. Sledovanou tematiku je možné pojmout interdisciplinárně. Klademe důraz na obecnější souvislosti – budeme interpretovat příčiny, účel a následný dopad sledovaných jevů. Časově se zaměříme na období mezi počátkem 20. století a rozpadem východního bloku.

In English

The 7th annual Rethinking 20th Century Europe conference will take place on October 20th – 21st, 2020. This year’s topic of choice will be the idea of home. Feeling of home is, as such, paramount to just about everyone – it can involve an actual building, a city or a home county, as well as a certain community that a person considers themselves to be a part of. Home is a source of safety and happiness and thus, people spend considerable effort building it. They are willing to fight and die to protect it. However, sometimes the circumstances push people to leave their homes for various reasons. During our two-day meeting, we will try to approach the idea of home from all the different points of view and we will try to find an answer to some of the most peculiar questions: What was the idea of home for individuals, groups, movements and even states? How did they use it to construct their identity or as a tool of political struggle or propaganda? What kinds of different ideas of home might there be? How did people fight for their home? How did they deal with loosing it? What was it like to look for new home or to try to return to the old one? What was the role of memories of a home lost in this process? To answer these questions, a wide variety of approaches and theoretical concepts can be used. The work may focus on political history (e.g. utilizing the ideal of happy home in political struggle), history of ideas, memory studies, the question of exile in its widest sense, the history of everyday life and the question of gender roles or the role of home in the constructions of national, religious, social or sexual identities. The problem can also be approached in an interdisciplinary manner. The emphasis is to be put on on the bigger picture – to interpret the causes, intentions and effects of the studied phenomenons. The designed time-frame of the paper stretches from the beginning of the 20th century all the way to the dissolution of the Eastern bloc.

Links

MUNI/A/1257/2018, interní kód MU
Name: Kulturní identita v dějinách střední Evropy (Acronym: Kulturní identita)
Investor: Masaryk University, Category A