Detailed Information on Publication Record
2020
Civil Society Trajectories in CEE : Post-Communist ‘Weakness’ or Differences in Difficult Times?
NAVRÁTIL, Jiří and Alena KLUKNAVSKÁBasic information
Original name
Civil Society Trajectories in CEE : Post-Communist ‘Weakness’ or Differences in Difficult Times?
Name in Czech
Trajektorie občanské společnosti ve střední a východní Evropě : Postkomunistická „slabost“ nebo odlišnosti v těžkých časech?
Authors
NAVRÁTIL, Jiří (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Alena KLUKNAVSKÁ (703 Slovakia, belonging to the institution)
Edition
Politologický časopis, Brno, Masarykova univerzita, 2020, 1211-3247
Other information
Language
English
Type of outcome
Článek v odborném periodiku
Field of Study
50601 Political science
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
References:
RIV identification code
RIV/00216224:14230/20:00114450
Organization unit
Faculty of Social Studies
UT WoS
000549348100001
Keywords (in Czech)
občanská společnost; Střední a východní Evropa; postkomunismus; anti-elitismus; uprchlická krize; pandemie
Keywords in English
civil society; Central and Eastern Europe; post-communism; anti-establishment; refugee crisis; pandemic
Tags
Tags
International impact, Reviewed
Změněno: 24/11/2023 15:45, Mgr. Pavlína Kurková
V originále
The article links previous debates on the qualities of civil society in CEE countries and its contemporary challenges with the aim to demonstrate the debate’s inner differentiation but also its persevering incapacity to identify and articulate current political risks. The article critically reflects on discussions over the presumed weakness of civil society and connects them to the major contemporary challenges for post-socialist civil society in the last decade – profound political transformations driven by authoritarian elites, the 2015 European refugee crisis, and the current coronavirus pandemic. Examining the trajectories and characteristics of CEE civil societies in relation to these developments, we claim that instead of a single, homogenous CEE civil society shaped by a shared communist past, civil societies in the region are largely determined by different national political contexts. One of the few common characteristics which makes them different from their old democratic counterparts is their depoliticization, mostly in terms of their selective approach to political issues and risks.
In Czech
Tato studie propojuje předchozí debaty o kvalitách občanské společnosti v zemích střední a východní Evropy a jejích současných výzvách s cílem demonstrovat vnitřní diferenciaci debaty, ale také její přetrvávající neschopnost identifikovat a formulovat aktuální politická rizika. Článek kriticky reflektuje diskuse o předpokládané slabosti občanské společnosti a spojuje je s hlavními současnými výzvami postsocialistické občanské společnosti v posledním desetiletí - hlubokými politickými transformacemi poháněnými autoritářskými elitami, evropskou uprchlickou krizí v roce 2015 a současným koronavirovou pandemií. Zkoumáme trajektorie a charakteristiky občanských společností ve střední a východní Evropě ve vztahu k tomuto vývoji a tvrdíme, že namísto jediné homogenní občanské společnosti ve střední a východní Evropě formované společnou komunistickou minulostí jsou občanské společnosti v regionu do značné míry určovány různými národními politickými kontexty. Jednou z mála společných charakteristik, kterými se liší od svých starých demokratických protějšků, je jejich depolitizace, především z hlediska jejich selektivního přístupu k politickým otázkám a rizikům.
Links
GJ19-14575Y, research and development project |
| ||
MUNI/A/1359/2019, interní kód MU |
|