VALC, Jakub. Právo na život a biomedicína (Right to Life and biomedicine). Online. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2020, 300 pp. n/a. ISBN 978-80-7598-966-6.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Právo na život a biomedicína
Name in Czech Právo na život a biomedicína
Name (in English) Right to Life and biomedicine
Authors VALC, Jakub (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Praha, 300 pp. n/a, 2020.
Publisher Wolters Kluwer ČR
Other information
Original language Czech
Type of outcome Book on a specialized topic
Field of Study 50501 Law
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form electronic version available online
WWW Odkaz na knihu (stránky vydavatele)
RIV identification code RIV/00216224:14220/20:00116934
Organization unit Faculty of Law
ISBN 978-80-7598-966-6
Keywords (in Czech) Lidský život; právo na život; biomoc; biomedicína; embryo; asistovaná reprodukce; preimplantační genetická diagnostika; výzkum na lidských embryích; náhradní mateřství; dárcovství pohlavních buněk
Keywords in English Human life; right to life; biopower; biomedicine; embryo; assisted reproduction; preimplantation genetic diagnostics; human embryo research; surrogate motherhood; germ cell donation
Tags rivok
Changed by Changed by: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Changed: 17/3/2021 16:17.
Abstract
Kniha se zabývá konstruktivní kritikou současné strategie ochrany práva na život. Pozornost je věnována nejen tradičním tématům interrupcí, trestu smrti a eutanazie, ale také povaze a právní regulaci biomedicínských technologií, které se zejména v oblasti genetického inženýrství a asistované reprodukce stávají prostředkem nové a na státu relativně nezávislé formy moci nad životem. V této souvislosti jsou zkoumány nové metody a postupy, na základě kterých dochází nejen k umělému vytváření lidského života, ale také ke stanovení podmínek, za kterých se bude biologicky a sociálně vyvíjet. Podrobně je rozebrána jak problematika genetické selekce a výzkumného využití lidských embryí, tak náhradního mateřství a dárcovství pohlavních buněk, což jsou instituty, které mění dosavadní pojetí pojmů rodiče a matky dítěte. Záměrem je ukázat, že těmto novým formám zásahů může stát v souladu s účelem svého vzniku čelit pouze způsobem, že bude reflektovat rizikovou povahu biomedicínských technologií a bude lidskému životu poskytovat náležitou ochranu již v okamžiku jeho vzniku, tedy v době, kdy se stává nejvíce zranitelným.
Abstract (in English)
This book contains a constructive critique of the current strategy of a protection of the right to life. Attention is paid not only to traditional topics of abortion, death penalty and euthanasia, but also to the nature and legal regulation of biomedical technologies, which are becoming a new and relatively independent form of power over life, especially in the field of genetic engineering and assisted reproduction. In this context, new methods and procedures are explored, which allow not only to create a human life, but also to determinate the conditions of its biological and social development. The attention is especially paid to the issue of genetic selection and human embryo research, as well as to surrogacy and germ cell donation, what are the institutes that change the current concept of parenthood and motherhood. The intention is to show that state, according to the purpose of its formation, can face to these new forms of interventions only under the condition that he will reflect the danger nature of the biomedical technologies and will provide adequate protection for human life from the moment of conception, when it is the most vulnerable.
PrintDisplayed: 4/6/2024 08:41