p 2020

Absolventi středního odborného vzdělávání na trhu práce – co zvyšuje jejich šanci na získání zaměstnání?

HLAĎO, Petr

Basic information

Original name

Absolventi středního odborného vzdělávání na trhu práce – co zvyšuje jejich šanci na získání zaměstnání?

Name (in English)

Vocational education and training graduates in the labor market—What increases their chances of getting a job?

Authors

Edition

Konference „Kariérové poradenství a vzdělávání ve světě vzhůru nohama, 20. a 21. listopadu 2020, Euroguidance a ČZU, Praha, 2020

Other information

Type of outcome

Vyžádané přednášky

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Keywords (in Czech)

zaměstnanost; nezaměstnanost; absolventi

Keywords in English

employment; unemployment; graduates
Změněno: 20/11/2020 16:54, doc. PhDr. Petr Hlaďo, Ph.D.

Abstract

V originále

Segment středního odborného vzdělávání je typický tím, že absolventi získávají po jeho úspěšném ukončení odbornou kvalifikaci pro výkon profese a značná část z nich vstupuje přímo na trh práce. V současné době jsou kariérové cesty těchto absolventů stále méně přímočaré a předvídatelné, což způsobuje, že se mladí lidé při zvládání přechodu ze školy na trh práce potýkají s vyššími nároky a novými či neočekávanými výzvami. Absolventi jsou navíc ve většině vyspělých zemí z hlediska ohrožení nezaměstnaností rizikovou skupinou, neboť mají minimální pracovní zkušenosti a chybí jim pracovní návyky, které zaměstnavatelé požadují. Stejně jako většina životních přechodů je i přechod ze školy na trh práce ovlivněn řadou institucionálních, kulturních, sociálních a ekonomických okolností a faktorů, jako jsou struktura vzdělávacího systému, míra a struktura zaměstnanosti i nezaměstnanosti, které tvoří rámec zkušenosti jedince vstupujícího na trh práce. Hlavní otázkou, na kterou však budeme hledat odpověď, je, zdali a v jakých charakteristikách se liší zaměstnaní a nezaměstnaní absolventi středního odborného vzdělávání, a které faktory zvyšují jejich šanci na získání zaměstnaneckého statusu. Domníváme se, že na základě těchto znalostí by bylo možné žákům a studentům na středních školách poskytnout potřebnou pomoc a zdroje, které by jim umožnily úspěšně se vypořádat s přechodem ze školy na trh práce, a tím předejít jejich nezaměstnanosti.

In English

After completing vocational education and training (VET), graduates acquire a qualification for performing a particular and specific job. Therefore, a significant number of VET graduates enter employment. Nowadays, such graduates' career trajectories are becoming increasingly non-linear and unpredictable, causing young people to face greater demands and challenges when coping with the school-to-work transition. Besides, VET graduates are at a higher risk of unemployment in most developed countries because they have little professional work experience and lack the work habits required by employers. Like many other life transitions, the transition from school to the labor market is affected by several institutional, cultural, social, and economic circumstances and factors (such as the structure of the educational system, employment or unemployment rates, etc.), which represent the framework of the experience of an individual entering the labor market. However, the main answer we will look for is whether and in what characteristics the differences between employed and unemployed VET graduates are and which factors increase their chances of getting a job. Based on this knowledge, we believe that it would be possible to provide VET students with the necessary assistance and resources to enable them to cope successfully with the school-to-work transition, thereby preventing their unemployment.

Links

GA18-07537S, research and development project
Name: Kariérová adaptabilita absolventů odborných vyšších sekundárních škol v období přechodu ze školy do práce
Investor: Czech Science Foundation