OSOLSOBĚ, Klára and Hana ŽIŽKOVÁ. Reduplikace v etymologické figuře typu hlava nehlava jako konvenční model pro kreativní idiomatické tvoření (Reduplication in a etymological figure hlava nehlava type as a conventional model for creative idiomatic creation). In Balowski, Mieczyslaw. Konwencja i kreacja w jezyku i w literaturze czeskiej. Poznaň: Institut Filologii Slowianskiej, Universytet im. A. Mickiewicza, 2020, p. 241-267. Bohemica Posnaniensia, 24. ISBN 978-83-63090-33-3.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Reduplikace v etymologické figuře typu hlava nehlava jako konvenční model pro kreativní idiomatické tvoření
Name (in English) Reduplication in a etymological figure hlava nehlava type as a conventional model for creative idiomatic creation
Authors OSOLSOBĚ, Klára (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Hana ŽIŽKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Poznaň, Konwencja i kreacja w jezyku i w literaturze czeskiej, p. 241-267, 27 pp. Bohemica Posnaniensia, 24, 2020.
Publisher Institut Filologii Slowianskiej, Universytet im. A. Mickiewicza
Other information
Original language Czech
Type of outcome Chapter(s) of a specialized book
Field of Study 60203 Linguistics
Country of publisher Poland
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/00216224:14210/20:00117271
Organization unit Faculty of Arts
ISBN 978-83-63090-33-3
Keywords in English etymological figure; corpus; reduplication; hlava nehlava
Tags rivok
Changed by Changed by: Mgr. Igor Hlaváč, učo 342491. Changed: 7/4/2021 08:16.
Abstract
Příspěvek se zaměřuje na reduplikaci v etymologické figuře založené na kompozici a lexikálním záporu. Konvenčním slovotvorným postupem tak vznikají kreativní a aktualizovaná slovní spojení typu hlava nehlava. Provedená korpusová sonda se soustředí pouze na tvoření těchto spojení od podstatných jmen. Na základě analýzy dat získaných z korpusů ukážeme, že se jedná o produktivní prostředek, který se vyskytuje zejména v publicistických textech. Dále se zaměříme na významy, v nichž se etymologické figury typu hlava nehlava (hlava-nehlava) nejčastěji používají. V neposlední řadě porovnáme frekvenci různých grafických podob sledovaných spojení.
Abstract (in English)
The paper focuses on reduplication in the etymological figure based on composition and negation. We made a corpus probe to investigate an etymological figure hlava nehlava. We obtained 546 pairs of word forms using three CQL queries. Most often, the chosen etymological figure is used in the singular nominative. Occurrences in other cases (except vocative) were also found. However, the use of nominative or other case affects the meaning of the phrase. This word-forming process also applies to the creation of titles of cultural events or works of art. It occurs not only in appellatives but also in proper names. Often several etymological figures accumulate in a row. Frequency analysis of corpus documents showed that it is a productive type of idiomatic formation with no significant restriction to a particular genre.
Links
MUNI/A/0913/2019, interní kód MUName: Čeština v jednotě synchronie a diachronie - 2020
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 1/8/2024 17:18