D 2020

Civilizacija u kuľtura v state M. Gorkogo "Dve duši"

DOHNAL, Josef

Basic information

Original name

Civilizacija u kuľtura v state M. Gorkogo "Dve duši"

Name in Czech

Civilizace a kultura v článku M. Gorkého "Dve duši"

Name (in English)

Civilisation and Culture in the Article "Dve dushi" by M. Gorky

Authors

DOHNAL, Josef (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)

Edition

první. Nižnij Novgorod, Maksim Gorkij v kul´ture 20-21 vv. : materialy 39 Meždunarodnoj naučnoj konferencii, p. 135-140, 6 pp. 2020

Publisher

Nižegorodskij gosudarstvennyj universitet im. I.N. Lobačevskogo

Other information

Language

Russian

Type of outcome

Stať ve sborníku

Field of Study

60206 Specific literatures

Country of publisher

Russian Federation

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

RIV identification code

RIV/00216224:14210/20:00124877

Organization unit

Faculty of Arts

ISBN

978-5-91326-618-7

Keywords (in Czech)

M. Gorkij; „Nesvoevremennye mysli"; „Dve duši“; kultura; vize světa; protiklad mezi Západem a Východem

Keywords in English

M. Gorky; «Untimely Thoughts»; «Two Souls»; culture; worldview; opposition of the West to the East

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 4/2/2023 09:44, Mgr. Pavel Pilch, Ph.D.

Abstract

V originále

Cel’ stat’ji – analiz programmnogo teksta M. Gor’kogo "Dve duši", v kotorom cennostnyje orijentiry Zapada i Vostoka, našedšije otraženije v kul’ture, sravnivajutsja i sopostavljajutsja v kul’turologičeskom, social’nom i psichologičeskom planach. Analiz dannogo publicističeskogo teksta pokazal, čto pisatel’ rassmatrivajet kul’turu v širokom plane, prinimaja vo vnimanije osobennosti obščich principov ustrojstva obščestva, okazyvajuščich vlijanije na formirovanije otdel’noj ličnosti. Charakterizuja «vostočnyje» elementy russkoj dejstvitel’nosti, pisatel’ priznajet ich neproduktivnymi, sčitaja, čto prioritet racionalizma i aktivnyj podchod k žizni, charakternyj dlja kul’tury Zapada, budet sposobstvovat’ razvitiju ličnosti i demokratizacii obščestvennoj žizni Rossii. Imenno s etich pozicij Gor’kij podchodit na dva goda pozže k situacii, složivšejsja v Rossii v 1917-1918 godach i polučivšej rezkuju kritičeskuju ocenku v jego stat’jach, sostavivšich vposledstvii cikl «Nesvojevremennyje mysli». V stat’jach, opublikovannych v gazete "Novaja žizn’"», Gor’kij razvivajet idei, raneje sformulirovannyje v stat’je "Dve duši", tak kak problema kul’tury, jeje nastojaščeje i buduščeje – central’naja v jego publicistike vtorogo desjatiletija XX veka.

In Czech

Cílem článku je analyzovat programový text knihy M. Gorkého „Dve duši“, v němž jsou kulturní hodnoty Západu a Východu srovnávány a stavěny do protikladu v kulturní, sociální a psychologické rovině. Analýza tohoto publicistického textu ukázala, že spisovatel uvažuje o kultuře v širokém smyslu slova, s přihlédnutím ke zvláštnostem obecných principů společnosti, které ovlivňují utváření jedince. Spisovatel charakterizuje „východní“ prvky ruské reality a ukazuje je jako neproduktivní, neboť věří, že priorita racionalismu a aktivního přístupu k životu typická pro západní kulturu přispěje k rozvoji osobnosti a demokratizaci společenského života v Rusku. Právě z tohoto hlediska Gorkij o dva roky později nahlížel situaci, která vznikla v Rusku v letech 1917–1918 a která byla ostře kriticky hodnocena v jeho článcích, které později vytvořily sérii „Nesvoevremennye mysli“. V článcích publikovaných později v novinách "Novaja žizn´" rozvíjí Gorkij myšlenky formulované již dříve v článku "Dve duši", protože problém kultury, její současnost a budoucnost, je ústředním tématem jeho žurnalistiky druhé dekády 20. století.