DRÁPALA, Daniel. Obraz a text : památník z vojny jako médium paměti (Image and Text : friendship books from the time of military service as a memory medium). Národopisný věstník. Praha: Česká národopisná společnost, 2020, 37 (79), No 2, p. 113-123. ISSN 1211-8117.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Obraz a text : památník z vojny jako médium paměti
Name (in English) Image and Text : friendship books from the time of military service as a memory medium
Authors DRÁPALA, Daniel (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Národopisný věstník, Praha, Česká národopisná společnost, 2020, 1211-8117.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 60101 History
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/20:00117418
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) friendship book from military service; military service; ego documents; memory studies
Keywords in English památník z vojny; voojenská služba; ego dokumenty; paměťová studia
Tags rivok
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Monika Kellnerová, učo 430435. Changed: 7/4/2021 17:43.
Abstract
Česká etnologie již více než sto let pracuje a analyzuje různé druhy památečních záznamů, kronik a ego-dokumentů. S rozšiřováním výzkumného pole oboru i mimo tradiční témata se nabízí při studiu osobního prožívání vojenské služby také nový pramen v podobě památníku z vojny. Dochované exempláře svědčí o oblibě tohoto formátu památečního dokumentu. Památníky tvoří obvykle část určená pro fotografie a část pro zapsání textů nebo zhotovení kreseb. Jejich autorem může být buď sám vlastník památníku, nebo jeho přátelé z vojenské posádky, v níž sloužil. Text se na příkladu několika dostupných exemplářů snaží uplatnit dvě teze Aleidy Assmannové: paměť jako vzpomínání a paměť jako úložiště. Autor dokládá, nakolik je památník svědectvím osobního prožívání jedné etapy v životě muže. Analýzou konkrétních záznamů poukazuje na různé funkce pořízených písemných a kresebných záznamů a naznačuje možné směry dalšího výzkumu.
Abstract (in English)
For more than one hundred years, Czech ethnology has been working on and analysing diverse kinds of commemorative records, chronicles, and ego-documents. Alongside the research field´s extension beyond traditional themes, friendship books from the time of military service can be considered to be a new source for the study of personal experiencing the military service. Surviving exemplars substantiate the popularity of this form of a commemorative document. Friendship books usually consist of a section intended for photographs, and a section for texts or drawings. These can be made by the friendship book´s owner, or by his friends from a garrison where he served. On the example of several available exemplars, the text tries to apply two theses by Aleida Assmann: memory as remembering, and memory as repository. The author exemplifies to which extent the friendship book bear witness to personal experiencing one stage in the life of the man. While analysing particular records, the author points out diverse functions of the written and drawn records, and he indicates possible directions of further research.
Links
MUNI/A/1093/2019, interní kód MUName: Sociální funkce kolektivní a individuální paměti (Acronym: Sociální funkce paměti)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 4/8/2024 20:22