J 2020

Aktuální diagnostika a terapie chronické pankreatitidy

DÍTĚ, Petr, Lumír KUNOVSKÝ, Martina BOJKOVÁ, Martin BLAHO, Bohuslav KIANIČKA et. al.

Basic information

Original name

Aktuální diagnostika a terapie chronické pankreatitidy

Name (in English)

Aktuální diagnostika a terapie chronické pankreatitidy

Authors

DÍTĚ, Petr (203 Czech Republic, belonging to the institution), Lumír KUNOVSKÝ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Martina BOJKOVÁ (203 Czech Republic), Martin BLAHO (203 Czech Republic), Bohuslav KIANIČKA (203 Czech Republic, belonging to the institution), Jiří DOLINA (203 Czech Republic, belonging to the institution), Radoslav PRUŠKA (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Vladimír KOJECKÝ (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Farmakoterapeutická revue, Praha, Current media s.r.o. 2020, 2533-6878

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

30219 Gastroenterology and hepatology

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14110/20:00117508

Organization unit

Faculty of Medicine

Keywords (in Czech)

chronická pankreatitida; definice chronické pankreatitidy zobrazovací metody; exokrinní pankreatická funkce; pankreatická enzymatická substituce; pankreatická bolest

Keywords in English

chronic pancreatitis; definition of chronic pancreatitis; imaging methods; exocrine pancreatic function; pancreatic enzymatic substitution; pancreatic pain

Tags

Tags

Reviewed
Změněno: 31/3/2021 09:37, Mgr. Tereza Miškechová

Abstract

V originále

Diagnostika chronické pankreatitidy je v současnosti založena především na využití škály zobrazovacích metod a posouzení exokrinní funkce pankreatu funkčními testy, které jsou buď přímé, nebo hodnotí funkce pankreatu nepřímo. Neinvazivní dechový test s mixovanými triglyceridy, stanovení tukové absorpce a jednoduchý test stanovení fekální elastázy 1, užívaný v klinické praxi nejčastěji, jsou testy zásadními. V terapii exokrinní nedostatečnosti jsou doporučeny tzv. enteric-coated mikročástice o velikosti < 2 mm, které jsou podávány v kapsli s pH senzitivním obalem. Tím je zaručena synchronizace mezi uvolněním mikročástic z kapsle a jejich promícháním se žaludečním chymem, takže chymus v horní části duodena a jeho trávení jsou časově ovlivněny působením pankreatických enzymů, především lipázy, která je uvolňována z mikročástic. Zásadou terapie je podání dostatečné dávky enzymů, a to s každým jídlem ve formě kapslí s mikročásticemi. Efekt léčby lze posoudit na základě změn klinických symptomů, snížení množství tuku ve stolici nebo některých testů, jako je test dechový nebo tukový absorpční test. U osob s hyperaciditou je součástí léčby podání léků blokujících produkci žaludeční kyseliny, nejčastěji jsou podávány blokátory protonové pumpy. U mukoviscidózy je třeba podat vyšší dávky enzymů, ale zvláště vysoké dávky mohou pak vést ke vzniku fibrotizujících kolonopatií.

In English

The diagnosis of chronic pancreatitis is currently based primarily on the use of a range of imaging methods and the assessment of exocrine pancreatic function by functional tests, which are either direct or evaluate pancreatic function indirectly. The non-invasive breath test with mixed triglycerides, the determination of fat absorption and the simple test for the determination of faecal elastase 1, most often used in clinical practice, are essential tests. In the treatment of exocrine insufficiency, so-called enteric-coated microparticles with a size of <2 mm are recommended, which are administered in a capsule with a pH-sensitive coating. This ensures synchronization between the release of the microparticles from the capsule and their mixing with the gastric chyme, so that the chyme in the upper duodenum and its digestion are affected by the action of pancreatic enzymes, especially lipase, which is released from the microparticles. The principle of therapy is to administer a sufficient dose of enzymes with each meal in the form of microparticle capsules. The effect of treatment can be assessed on the basis of changes in clinical symptoms, a reduction in the amount of fat in the stool or some tests, such as a breath test or a fat absorption test. In people with hyperacidity, treatment involves the administration of drugs that block the production of stomach acid, most often proton pump blockers. In cystic fibrosis, higher doses of enzymes are required, but particularly high doses can lead to fibrotic colonopathies.