J 2020

Lurasidon v léčbě pacienta se schizofrenií a metabolickým syndromem

USTOHAL, Libor and Jana HOŘÍNKOVÁ

Basic information

Original name

Lurasidon v léčbě pacienta se schizofrenií a metabolickým syndromem

Name (in English)

Lurasidone in the treatment of a patient with schizophrenia and metabolic syndrome

Authors

USTOHAL, Libor (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Jana HOŘÍNKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Česká a slovenská psychiatrie, Galén, 2020, 1212-0383

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

30215 Psychiatry

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14110/20:00117561

Organization unit

Faculty of Medicine

Keywords (in Czech)

léčba; lurasidon; metabolický syndrom; nežádoucí účinky; schizofrenie

Keywords in English

lurasidone; metabolic syndrome; schizophrenia; side-effects; treatment;

Tags

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 12/5/2021 14:34, Mgr. Tereza Miškechová

Abstract

V originále

Kazuistika představuje úspěšný převod pacienta se schizofrenií a metabolickým syndromem z olanzapinu na lurasidon čili antipsychotikum s minimálními metabolickými nežádoucími účinky, které je u nás nyní nově k dispozici. Tento pacient netoleroval risperidon pro nežádoucí účinky spjaté s hyperprolaktinémií, quetiapin u něj nebyl dostatečně účinný, nepovedlo se jej převést na aripiprazol, byť kombinace s ním a později s kariprazinem umožnila dávku olanzapinu alespoň dočasně snížit. Teprve až po nasazení lurasidonu bylo možné olanzapin zcela vysadit, aniž by došlo ke zhoršení pacientova stavu, naopak došlo ke zmírnění depresivní symptomatiky. Převod však byl postupný, trvající necelé tři týdny.

In English

The case study presents successful change of antipsychotic medication from olanzapine to lurasidone in a patient with schizophrenia and metabolic syndrome; to an antipsychotic medication with minimal metabolic side-effects which is newly available in our country. This patient did not tolerate risperidone because of side-effects joined to hyperprolactinemia, quetiapine was not effective enough, the change to aripiprazole was not successful, although the combination with it and later with cariprazine made it possible to temporarily decrease olanzapine dosage. Finally, the initiation of lurasidone made possible to stop olanzapine without worsening of patient’s state. On the contrary, his depressive symptomatology slightly improved. The cross-titration was slow, lasting almost three weeks.