J 2020

Trenérství a ženy – organizační a projektová podpora

JAKUBCOVÁ, Kateřina, Vladimír JŮVA and Michal ROČEK

Basic information

Original name

Trenérství a ženy – organizační a projektová podpora

Name in Czech

Trenérství a ženy – organizační a projektová podpora

Name (in English)

Coaching and Women – Organisational and Project Support

Authors

JAKUBCOVÁ, Kateřina (203 Czech Republic, belonging to the institution), Vladimír JŮVA (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Michal ROČEK (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Česká kinantropologie. Časopis vědecké společnosti kinantropologie, Praha, Česká kinantropologická společnost, 2020, 1211-9261

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14510/20:00117751

Organization unit

Faculty of Sports Studies

Keywords (in Czech)

trenérství a gender; trenérky; trenérské organizace; trenérské projekty

Keywords in English

coaching and gender; female coaches; coach organizations; coach projects

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 14/1/2021 08:16, doc. PhDr. Vladimír Jůva, CSc.

Abstract

V originále

Trenéři klíčovým způsobem determinují rozvoj sportu na všech úrovních. Jejich práce se reflektuje v úspěších na mezinárodních sportovních soutěžích i v rozvoji sportu pro všechny. Mnohdy se však setkáváme s nedostatkem kvalitních trenérů. Tento neuspokojivý stav prohlubuje skutečnost, že trenérky tvoří v trenérské profesi pouze menšinu. Cílem teoretické studie je přiblížit vybrané organizační a projektové aktivity zaměřené na zlepšení genderové nerovnosti v trenérství. V této souvislosti si klademe následující výzkumné otázky: Jak genderová nerovnost v trenérství vznikla? V jakých souvislostech se objevovaly první trenérky? Kdy se začala rozvíjet organizační podpora trenérek? Ve kterých zemích existují projekty zaměřené na genderovou problematiku trenérství? Reflektuje trenérské vzdělávání absenci trenérek? Odpovědi na tyto otázky naznačují, že zejména zahraniční příklady dobré praxe mohou na celostátní, svazové i klubové úrovni posílit potřebné intervence, zapojit zkušené trenérky do mentorských programů nebo přispět k inovacím trenérského vzdělávání s cílem zvýšit počet trenérek.

In English

Coaches determine the development of sport at all levels in a vital way. Their work is reflected in success at international sports competitions and the development of the recreational sport. However, we often encounter a lack of quality coaches. This unsatisfactory situation is exacerbated by the fact that female coaches make up only a minority in the coaching profession. The theoretical study aims to present selected organizational and project activities aimed at improving gender inequality in coaching. In this context, we ask ourselves the following research questions: How did gender inequality in coaching arise? In what settings did the first female coaches appear? When did the organizational support for female coaches begin to develop? In which countries are there projects focused on the gender issue of coaching? Does coach education reflect the absence of female coaches? The answers to these questions suggest that international examples of good practice, in particular, can strengthen the necessary interventions at national, association and club level, involve experienced female coaches in mentoring programs or contribute to coaching innovation to increase the number of female coaches.

Links

MUNI/A/1273/2018, interní kód MU
Name: Genderové aspekty trenérství 2 (Acronym: GENAT2)
Investor: Masaryk University, Category A