B 2020

Dvě hemisféry – dva světy. O vztahu asymetrie mozku a trendů v současné západní společnosti

KRCHŇÁK, Daniel

Basic information

Original name

Dvě hemisféry – dva světy. O vztahu asymetrie mozku a trendů v současné západní společnosti

Name (in English)

Two hemispheres – two worlds. On the relationship between a brain asymmetry and trends in the contemporary western society

Authors

KRCHŇÁK, Daniel (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)

Edition

Brno, 315 pp. 2020

Publisher

Muni press

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Odborná kniha

Field of Study

60301 Philosophy, History and Philosophy of science and technology

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

RIV identification code

RIV/00216224:14210/20:00117808

Organization unit

Faculty of Arts

ISBN

978-80-210-9663-9

Keywords (in Czech)

hemisférická asymetrie; Iain McGilchrist; západní společnost; digitální technologie; utilitarismus; psychické poruchy

Keywords in English

hemispheric asymmetry; Iain McGilchrist; western society; digital technologies; utilitarism; mental illness

Tags

Tags

Reviewed
Změněno: 15/1/2021 15:39, Ing. Mgr. Zdeňka Jastrzembská, Ph.D.

Abstract

V originále

Práce rozvíjí teorii hemisférické asymetrie formulovanou Iainem McGilchristem. Jsou identifikovány jak hlavní obecné důvody pro přesvědčení o důležitosti rozdílů ve fungování mozkových hemisfér, tak konkrétní způsoby, jak se od sebe hemisféry liší. Poté je zkoumáno normativní tvrzení představované teorie. Je zkoumáno, v jakém slova smyslu je obhajitelné tvrzení, že bychom měli obecně spíše preferovat dominanci pravohemisférického fungování nad levohemisférickým fungováním. Je ukázáno, že některé pravohemisférické funkce jsou nezbytné pro integraci fungování obou hemisfér, a proto je její dominance nutná pro využití výhod obou hemisfér. Tento spekulativní závěr je dále testován v celospolečenském měřítku. Jsou postupně obhájena tvrzení, že současná západní společnost vykazuje rysy levohemisférické dominance a že palčivé problémy současné společnosti úzce souvisí s levohemisférickými charakteristikami naší společnosti. Následně je načrtnuto několik společenských změn, které by mohly přispět ke zlepšení hemisférické vyváženosti naší společnosti a také ke vyřešení celospolečenských problémů. Nakonec jsou identifikována omezení představované teorie.

In English

The monograph elaborates on Iain McGilchrist’s theory of hemispheric asymmetry. The author identifies the main reasons for believing in the significance of the difference between the two brain hemispheres and he explicates specific ways in which they differ (mostly) on the functional level. With these dissimilarities in mind, he explores McGilchrist’s proposition that right-hemispheric ways of cognitive functioning should be in some way dominant over left-hemispheric functioning. This claim could be defended insofar as the right hemisphere operates in a more integrative manner (whereas the left hemisphere in a more exclusive manner) and its dominance is therefore needed for an optimal utilization of the advantages of both hemispheres. In the most comprehensive part of the book the author tries to identify the most salient features of our society and he speculates how these relate to hemispheric differences. He finds a surprising convergence of unilateral dominance. The key features of our society – i.e. technologization, quantification, individualism – seem all to be more in tune with the left-hemispheric way of functioning. As could be expected from the theoretical perspective, there also seems to be a strong link between these left-hemispheric societal features and the most pressing problems of our society – an ecological crisis, a social inequality, a crisis of community and a rise of mental illness. He concludes with some preliminary suggestions for establishing a more balanced society and review limitations of the presented theory.

Links

MUNI/A/0878/2019, interní kód MU
Name: Aspekty soudobé filozofie II. (Acronym: Krob)
Investor: Masaryk University, Category A