ČERNÝ, Michal. Nové pojetí multikulturality jako klíče k bytí “onlife” (A new concept of multiculturalism as the keys to being "onlife"). Sociální pedagogika | Social Education. Zlín: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, 2020, vol. 8, No 2, p. 10-28. ISSN 1805-8825. Available from: https://dx.doi.org/10.7441/soced.2020.08.02.01.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Nové pojetí multikulturality jako klíče k bytí “onlife”
Name (in English) A new concept of multiculturalism as the keys to being "onlife"
Authors ČERNÝ, Michal (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Sociální pedagogika | Social Education, Zlín, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, 2020, 1805-8825.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/20:00118039
Organization unit Faculty of Arts
Doi http://dx.doi.org/10.7441/soced.2020.08.02.01
Keywords (in Czech) onlife; kyberprostor; online; inforg; multikulturalita; Heidegger; Damasio; Johnson; umělá inteligence; zkušenostní realismus
Keywords in English onlife; cyberspace; online; inforg; multiculturalism; Heidegger; Damasio; Johnson; Artificial Intelligence; experiential realism
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Igor Hlaváč, učo 342491. Changed: 12/5/2021 14:34.
Abstract
Teoretická studie popisuje problematiku kyberprostoru jako ontologicky i epistemicky závažného fenoménu měnícího základní způsoby uchopování (lidské) existence a její realizace. Nástup technologií má za následek mimořádně intenzivní propojování všech komunikujících aktérů, kteří jsou spolu vzájemně provázáni, a tato vazba ovlivňuje komplexním způsobem jejich chování. Jako východisko pro vhodný popis bytí ve světě, v němž hraje důležitou roli právě kyberprostor, se jeví Floridiho koncept onlife bytí spojující oba světy. V námi navrženém řešení o něm budeme hovořit ve vztahu k tělesnosti a tělesným aspektům spojeným se strukturací poznání. Tento přechod od online a offline k onlife s sebou nese nutnost zásadním způsobem znovu uchopit fenomén multikulturality jevící se jako základní myšlenkový konstrukt pro pochopení světa, v němž zakoušíme onlife bytí. Multikulturality nikoli jako fenoménu čistě antropocentrického, ale jako širšího prostředku pro strukturaci poznání ve světě stále méně rozlišujícího mezi technikou a živými objekty. Přesto se zdá, že živé organismy mají něco, co technika nemá a mít nemůže – tělo jevící se jako zásadní pro formování zkušenosti. Studie naznačuje směr uchopení multikulturality překonávající subjekt-objektové paradigma a stavící na zkušenostním realismu.
Abstract (in English)
The theoretical study describes the issue of cyberspace, as an ontologically and epistemically serious phenomenon that changes the primary ways of grasping (human) existence and its realization. The advent of technology has resulted in a high-speed interconnection of all communicating actors, who are interconnected with each other, and this connection influences behaviour in a complex way. Floridi's concept of onlife of being, which connects the two worlds, appears to be the starting point for a suitable description of being in a world in which cyberspace plays an important role. In our proposed solution, we will talk about it about the corporeality and biological aspects associated with the structuring of knowledge. This transition from online and offline, on the one hand, to onlife, on the other, entails the need to fundamentally recapture the phenomenon of multiculturalism,which appears to be an essential thought construct that can serve to understand the world in which we experience onlife being. Multiculturalism is understood not as a phenomenon of a purely anthropocentric construct, but as a broader means of structuring knowledge in a world that is less and less distinguishable between technology and living objects. However, living organisms seem to have something that technology does not have and cannot have - a body that appears to be crucial to shaping experience. The study suggests a direction in grasping multiculturalism that transcends the subject-object paradigm and builds on experiential realism.
PrintDisplayed: 24/7/2024 05:31