SLANÁ REISSMANNOVÁ, Jitka, Robert MIKULÍK, Hana MARŠÁLKOVÁ and Veronika SVOBODOVÁ. HOBIT- Hodina biologie pro život. Rozšiřující metodické materiály k programu HOBIT. 2021. ISBN 978-80-210-9825-1.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name HOBIT- Hodina biologie pro život. Rozšiřující metodické materiály k programu HOBIT.
Authors SLANÁ REISSMANNOVÁ, Jitka, Robert MIKULÍK, Hana MARŠÁLKOVÁ and Veronika SVOBODOVÁ.
Edition 2021.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Teaching aids, texts (including individual chapters in textbooks)
Field of Study 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Education
ISBN 978-80-210-9825-1
Keywords (in Czech) výchova ke zdraví; zdravotní gramotnost; cerebrovaskulární onemocnění; projekt HOBIT
Keywords in English health education; health literacy; stroke; project HOBIT
Changed by Changed by: PhDr. Mgr. et Mgr. Jitka Reissmannová, Ph.D., učo 23275. Changed: 16/9/2022 11:06.
Abstract
Rozšiřující metodické materiály – pracovní listy k programu HOBIT jsou zaměřeny na prevenci cerebrovaskulárních onemocnění, zejména na prevenci cévních mozkových příhod. Materiál je určený pro učitele 2. stupně základních škol k výuce předmětu výchova ke zdraví (případně přírodopisu) a pedagogy středních škol (zejména gymnázií a středních škol se zdravotnickým zaměřením). Cerebrovaskulární onemocnění se v dnešní době řadí mezi nejčastější onemocnění. Vzhledem k tomu, že významnou roli při snížení výskytu cerebrovaskulárních onemocnění představuje prevence, je velmi podstatné, aby základní informace o této prevenci byly předávány již žákům na základních a středních školách. V roce 2014 za tímto účelem vznikl program HOBIT. Jedná se o inovativní vzdělávací program určený pro žáky základních škol a studenty víceletých gymnázií. Smyslem programu je předat žákům zcela jednoduché informace, které vedou k záchraně života při vzniku srdečního a mozkového infarktu. Žáci se učí reagovat pomocí multimediálního a simulačního vzdělávání na příznaky těchto onemocnění tak, aby byli schopni postiženému zachránit život. V průběhu času se ukázalo jako vhodné toto pojetí výuky rozšířit o další materiály, které by měly sloužit k rozšíření informací o dané problematice, měly by učiteli pomoci s opakováním a fixací a měly by posílit motivaci žáků a studentů se o prevenci cerebrovaskulárních chorob zajímat. Materiál tvoří 36 pracovních listů či metodických námětů, které obsahují křížovky, kvízy, hlavolamy, hry, návrhy simulačních hodin a dále náměty, jak si např. vyrobit pomůcky do hodin k danému tématu aj.
Abstract (in English)
The extended methodological materials of the HOBIT Program are focused on the prevention of cerebrovascular diseases, particularly on stroke prevention. The material is intended for teachers of the 2nd level of primary schools to teach the subject of health education (or biology) and teachers of secondary schools (especially grammar schools and secondary schools with a medical focus). Cerebrovascular diseases are one of the most common diseases today. Given that prevention plays an important role in reducing the incidence of cerebrovascular diseases, it is very important that basic information on this prevention is provided to primary and secondary school pupils. In 2014, the HOBIT Program was created for this purpose. It is an innovative educational program designed for primary school pupils and students of grammar schools. The purpose of the program is to provide students with very simple information that leads to saving lives in the event of a heart attack and stroke. Pupils learn to respond to the symptoms of these diseases through multimedia and simulation education so that they are able to save a life. Over time, it has proved appropriate to extend this educational concept with additional materials that should serve to expand information on the issue, should help teachers with repetition and fixation, and should strengthen the motivation of pupils and students to take an interest in cerebrovascular disease prevention. The material consists of 36 worksheets or methodological topics, which include crossword puzzles, quizzes, puzzles, games, proposals for simulation lessons and also ideas on how to make aids for lessons on a given topic.
PrintDisplayed: 22/7/2024 09:27