MAREŠ, Miroslav, Jakub DRMOLA, Lenka HRBKOVÁ, Roman CHYTILEK, Petra MLEJNKOVÁ, Michal TÓTH and Zuzana ŠPAČKOVÁ. Doporučení pro tvorbu bezpečnostních dokumentů v oblasti kybernetické bezpečnosti ve vztahu k vnímání informací o terorismu a hybridních kampaních (Recommendations concerning the creation of documents on cybersecurity, in relation to how conventional and cyber terrorist threats are perceived). Brno: Masarykova univerzita, 2021, 108 pp.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Doporučení pro tvorbu bezpečnostních dokumentů v oblasti kybernetické bezpečnosti ve vztahu k vnímání informací o terorismu a hybridních kampaních
Name (in English) Recommendations concerning the creation of documents on cybersecurity, in relation to how conventional and cyber terrorist threats are perceived
Authors MAREŠ, Miroslav (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Jakub DRMOLA (203 Czech Republic, belonging to the institution), Lenka HRBKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Roman CHYTILEK (203 Czech Republic, belonging to the institution), Petra MLEJNKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Michal TÓTH (703 Slovakia, belonging to the institution) and Zuzana ŠPAČKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Brno, 108 pp. 2021.
Publisher Masarykova univerzita
Other information
Original language Czech
Type of outcome Research report
Field of Study 50601 Political science
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14230/21:00119794
Organization unit Faculty of Social Studies
Keywords in English cybersecurity; conventional terrorism; cyberterrorism; emotional responses; experimental research
Tags rivok
Changed by Changed by: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Changed: 16/3/2021 09:23.
Abstract
Tato souhrnná výzkumná zpráva představuje výsledky několika experimentů z výzkumu, který zkoumal individuální emoční reakce na kybernetické hrozby. Speciální pozornost v něm byla věnována rozdílům mezi vnímáním konvenčních a kybernetických hrozeb. V rámci výzkumu byly zkoumány reakce na konvenční a kybernetický terorismus i reakce v souvislosti s mobilní aplikaci eRouška. Do úvahy byly brány různé atributy účastníků experimentu (mimo jiné jejich sofistikovanost). Výzkum přinesl zjištění, že na vnímání hrozby má vliv palčivost problému. Vnímání konvenčního terorismu jako hrozby je jen mírně vyšší než kybernetického terorismu. Názory jsou odlišné ve vazbě na bezpečnostní sofistikovanost. Polarizující vliv má forma komunikace o tomto tématu. Studie obsahuje doporučená pro tvorbu bezpečnostních dokumentů, která respektují výše uvedená zjištění.
Abstract (in English)
This summary research report presents the results of several experiments that investigated people’s emotional responses to cyberthreats. It particularly focused on differences between perceptions of conventional and cyber threats. Thus it examined responses to simulated conventional and cyber terrorism including in connection with the Czech mobile app eRouška, or ‘eMask’. Various attributes of the participants in the experiment, including their sophistication, were taken into consideration. The study found that the salience of the issue influenced the perception of the threat. The perceived threat of conventional terrorism was rated only slightly greater than that of cyberterrorism. Respondents’ opinions differed depending on their security sophistication. The form of communication about this topic was found to have a polarising effect. The report contains recommendations for the creation of security documents that respect these findings.
Links
TL01000398, research and development projectName: Experimentální výzkum individuálních reakcí na hrozby v kyberprostoru (Acronym: EXKYB)
Investor: Technology Agency of the Czech Republic
PrintDisplayed: 17/5/2024 02:23