BĚLOHRAD, Radim. Děti na míru, nebo pod míru? Etika genetické selekce zdravotně postižených potomků při in vitro fertilizaci (Designer babies the wrong way? The Ethics of Selecting For Disability). In Jednota filozofická Brno, 22. 3. 2021. 2021.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Děti na míru, nebo pod míru? Etika genetické selekce zdravotně postižených potomků při in vitro fertilizaci
Name (in English) Designer babies the wrong way? The Ethics of Selecting For Disability
Authors BĚLOHRAD, Radim (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Jednota filozofická Brno, 22. 3. 2021. 2021.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Requested lectures
Field of Study 30311 Medical ethics
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14210/21:00121305
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) postižení; umělé oplodnění; preimplantační genetická diagnostika; hluchota; etika
Keywords in English disability; IVF; PGD; deafness; ethics
Tags rivok
Changed by Changed by: Ing. Mgr. Zdeňka Jastrzembská, Ph.D., učo 11408. Changed: 31/3/2022 11:37.
Abstract
Příspěvek se zaměří na současnou kontroverzi týkající se užití in vitro fertilizace v kombinaci s preimplantační genetickou diagnostikou k záměrnému výběru potomka, který bude mít zdravotní postižení. Důraz bude kladen na případ konkrétního postižení – vrozené hluchoty. Zastánci údajného práva na takové rozhodnutí tvrdí, že a) vrozená hluchota není postižení, ale svébytná kulturní identita, b) nepředstavuje újmu, ale naopak prospěch c) potomku vybranému v takovém procesu nelze tímto rozhodnutím ublížit. V příspěvku se zaměřím na tyto argumenty a budu obhajovat postoj tzv. privilegované většiny, podle kterého je tato praxe hluboce nemorální.
Abstract (in English)
The talk focuses on the contemporary controversy regarding the use of IVF and PGD in order to select for a child with a disability. Emphasis is paid on a particular disability – deafness. The defenders of the alleged right to select for deafness claim that a) congenial deafness is not a disability, but cultural identity, b) it does not constitute harm, but benefit, c) the selected child is metaphysically impossible to harm due to the non-identity problem. The talk focuses on these arguments and the attitude of the so called "privileged majority" to the effect that such practice is deeply immoral is defended.
Links
MUNI/A/0878/2019, interní kód MUName: Aspekty soudobé filozofie II. (Acronym: Krob)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 3/9/2024 11:57