e 2021

Metodika, aktuální situace a perspektivy formativního hodnocení v ČR.

KAŠPAROVÁ, Irena, Dita BŘEČKOVÁ, Radka JANDOVÁ, Petra KOMÁRKOVÁ, Veronika KOTŮLKOVÁ et. al.

Basic information

Original name

Metodika, aktuální situace a perspektivy formativního hodnocení v ČR.

Name in Czech

Metodika, aktuální situace a perspektivy formativního hodnocení v ČR.

Name (in English)

Methods, situation, and perspectives of formative assessment in Czech Republic

Authors

KAŠPAROVÁ, Irena, Dita BŘEČKOVÁ, Radka JANDOVÁ, Petra KOMÁRKOVÁ, Veronika KOTŮLKOVÁ, Dagmar KRÁSNÁ, Letty RISING, Petra ŠLENCOVÁ BÍLSKÁ and Petra VOLTR

Edition

1. vyd. Praha, 92 pp. Metodika, 2021

Publisher

Montessori školy Andílek - mateřská škola a základní škola, o.p.s.

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Přehledové a vzdělávací texty

Field of Study

50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

Organization unit

Faculty of Social Studies

ISBN

978-80-907774-1-5

Keywords (in Czech)

formativní hodnocení; základní školy; Montessori; střední školy

Keywords in English

formative assessment;primary school; secondary school; Montessori
Změněno: 13/11/2021 09:43, Mgr. Blanka Farkašová

Abstract

V originále

Metodika a popis aktuální situace a perspektivy formativního hodnocení v ČR je sborníkem konference BEZ ZNÁMEK?! projektu Klíče k úspěšnému učení, který se během posledních tří let zaměřoval na osvětovou i prakticky-podpůrnou činnost šíření formativního hodnocení na základních školách v ČR. Za týmem našeho projektu stojí léta provázená z velké části koronavirovou pandemií, léta, která přinesla do chování i myšlení jednotlivců i organizací zásadní proměny. Nejinak tomu je i v pedagogice. Co, jak a proč se děti učí a jak je v jejich snaze co nejlépe a nejefektivněji podpořit a provést – to jsou významné otázky, na které se snaží odpovědět nejen připravovaná strategie 2030+, ale každý jeden učitel a ředitel, který v uplynulých letech musel převést svou výuku do režimu online, kde zaběhlé frontální přístupy ze dne na den přestaly fungovat. Požadavky na moderní technologie, specifická schopnost komunikace přes elektronická média i relativní rigidnost sylabů prohloubily rozdíly mezi žáky i mezi školami v různě sociálně, ekonomicky či kulturně situovaných lokalitách. Srozumitelná komunikace, posilující neustálá motivace, jasně formulovaná zpětná vazba a nové způsoby hodnocení se staly nutností k tomu, abychom děti u distanční výuky nejen udrželi, ale nabídli jim současně i pocit smysluplnosti jejich snahy a pocit alespoň částečného uvědomění si vlastního vývoje. Není pravděpodobný návrat do starých zašlých časů, podruhé již nevstoupíme do stejné řeky – naopak, řada z nás cítí potřebu významné změny, která vlastně již začala. Projektem Klíče k úspěšnému učení jsme k této změně chtěli přispět i my. V předkládaném souboru textů bychom se s vámi rádi podělili o zkušenosti, tipy, praktické dovednosti i inspiraci, která k nám během minulých let v souvislosti s formativním hodnocením díky projektu Klíče k úspěšnému učení doputovala. Naším největším a nejzákladnějším poznatkem je to, že účinná proměna nepřichází zvenčí, skrze nařízení inspekcí, ministerstev či ředitelů, skrze přečtené dovednosti nebo přesvědčivá fakta řečníků, ale skrze kolegiálně sdílenou a vedením následně podpořenou zkušenost, že ’to funguje’. Tato zkušenost nás vede cestou změny. Nejprve uvnitř sebe sama – že to jde i jinak, a přitom stejně dobře či lépe, později snad i otevřením cesty pro změny v systému – v naší škole, nebo i troufale – v našem celém školství. Budeme rádi, když na tuto cestu vyrazíte spolu s námi.

In English

Methods, situation, and perspectives of formative assessment in Czech Republic is an outcome of a three-year long project mapping and analysing the state of formative assessment in the Czech Republic primary and secondary schools and high schools.