NEKARDOVÁ, Barbora. Pedagogical Development of University Teachers. In European universities in a shifting global context. 2021.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Pedagogical Development of University Teachers
Authors NEKARDOVÁ, Barbora.
Edition European universities in a shifting global context, 2021.
Other information
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Keywords (in Czech) univerzitní učitelé; pedagogický rozvoj; vysokoškolské vzdělávání
Keywords in English university teachers; pedagogical development; higher education
Changed by Changed by: Mgr. Barbora Nekardová, učo 437818. Changed: 15/2/2022 11:09.
Abstract
In recent years there has been a global trend toward recognizing the importance of quality teaching which if followed by increased research on the pedagogical development of university teachers in many countries (Minett-Smith & Davis, 2019; Kálmán, Tynjälä & Skania- kos, 2019; Elken & Stensaker, 2018). And yet, in the Czech Republic, even though debates on Czech higher education have also begun to follow the trend and focus on teaching excellence, there has been no extensive local research in this field. My intended research would take advantage of the unique opportunity to study the pedagogical develop- ment of university teachers in the program Development of pedagogical competences. I would like to combine the dissertation with data from the research Teachers' approach to the involvement of digital technologies in their teaching in connection with the forced transition to dis- tance learning, which reveal information not only about teaching during JS2020, but also provide a picture of how teachers learn to teach with digital technologies.
Abstract (in Czech)
Přesto, že se v posledních letech soustředí debaty o českém vysokém školství na celosvětový trend doceňující význam excelentní výuky na vysokých školách není v České republice dosud proveden výzkum na toto téma. Absence rozsáhlého výzkumu na téma pedagogického rozvoje vysokoškolských učitelů, kterému se v zahraničí věnuje řada autorů (Minett-Smith & Davis, 2019; Kálmán, Tynjälä & Skaniakos, 2019; Elken & Stensaker, 2018), pak v našem prostředí představuje neprobádanou oblast, které se chci věnovat. Zamýšlený výzkum by byl akcentován na jedinečnou možnost prostudovat pedagogický rozvoj vysokoškolských učitelů v programu Rozvoj pedagogických kompetencí Centra rozvoje pedagogických kompetencí. Disertační práci bych ráda spojila s daty z výzkumu Přístup učitelů k zapojení digitálních technologií do výuky v souvislosti s nuceným přechodem na distanční výuku, které přinášejí informace nejen o výuce během JS2020, ale také poskytují obrázek o tom, jak se učitelé učí pracovat s technologiemi.
PrintDisplayed: 28/7/2024 23:19