KOVÁČIK, Dušan, Jakub KELAR, Zlata KELAR TUČEKOVÁ, Oleksandr GALMIZ, Miroslav ZEMÁNEK, Lukáš OBŠEL, Zdeněk PŘASLIČKA a Donna FRANTÍK. Technologie zvýšení adheze barev velkoplošného UV digitálního tisku ke skleněným a polymerním substrátům aktivací atmosférickým plazmatem. 2020.
Originální název Technologie zvýšení adheze barev velkoplošného UV digitálního tisku ke skleněným a polymerním substrátům aktivací atmosférickým plazmatem
Název česky Technologie zvýšení adheze barev velkoplošného UV digitálního tisku ke skleněným a polymerním substrátům aktivací atmosférickým plazmatem
Název anglicky Technology for ink adhesion improvement of large-area printing on glass and polymer substrates by atmospheric pressure plasma activation
Autoři KOVÁČIK, Dušan (703 Slovensko, domácí), Jakub KELAR (203 Česká republika, domácí), Zlata KELAR TUČEKOVÁ (703 Slovensko, domácí), Oleksandr GALMIZ (804 Ukrajina, domácí), Miroslav ZEMÁNEK (203 Česká republika, garant, domácí), Lukáš OBŠEL, Zdeněk PŘASLIČKA a Donna FRANTÍK.
Vydání 2020.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Poloprovoz, ověřená technologie, odrůda, plemeno
Obor 10305 Fluids and plasma physics
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14310/20:00118700
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky UV digitální tisk; atmosférické plazma; sklo; polymerní substráty; adheze barev; zvýšení adheze
Klíčová slova anglicky UV digital printing; atmospheric pressure plasma; glass; polymeric substrates; ink adhesion; adhesion improvement
Technické parametry Navržená technologie byla vyvinuta a s úspěchem ověřena pro úpravu hladkých rovinných velkoplošných povrchů skla a polymerů ke zvýšení adheze barev velkoplošného UV digitálního tisku. O využití této technologie mohou projevit zájem firmy pracující v oboru velkoplošného digitálního disku, čistění a aktivace před navazující úpravou různých povrchů. Uplatnění výsledků bude ošetřeno Smlouvou o společném vlastnictví a využití výsledku vypracované k datu ukončení projektu mezi smluvními stranami: EFFETEC s.r.o (Čelechovice na Hané) a Masarykovou univerzitou (Brno).
Změnil Změnila: RNDr. Zlata Kelar Tučeková, PhD., učo 454060. Změněno: 21. 2. 2022 14:33.
Cílem technologie je zvýšení adheze barev velkoplošného UV digitálního tisku ke skleněným a polymerním substrátům aktivací atmosférickým plazmatem. Standardní tiskové zařízení osazené běžnými barvami bylo doplněno o zdroj plazmatu, jenž před tiskem aktivuje oblast, na níž je následně proveden barevný tisk. Ke zlepšení vlastností rovinných povrchů nízkoteplotním plazmatem se zabezpečením homogenní úpravy je využíván samostatně stojící plazmový modul s implementovanou DCSBD výbojovou jednotkou, která se nad povrchem pohybuje v přesné vzdálenosti v bezkontaktním režimu.
Anotace anglicky
The technology for ink adhesion improvement of large-area printing on glass and polymer substrates used activation by atmospheric pressure plasma. A standard printing machine using ordinary ink was utilised by plasma source. The plasma source activated the area right before UV digital printing. Improved properties of large-area flat surfaces were achieved by homogeneous activation by low-temperature plasma. The plasma was generated by a freestanding plasma module with implemented DCSBD discharge unit. The DCSBD was moved contactless at a precise distance above the substrate.
Návaznosti
FV40114, projekt VaVNázev: Zvýšení kvality velkoplošného UV digitálního tisku atmosférickým plazmatem
Investor: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Zvýšení kvality velkoplošného UV digitálního tisku atmosférickým plazmatem
VytisknoutZobrazeno: 28. 3. 2024 14:03