ŠTĚRBOVÁ, Lucie. Substantivní a adjektivní slovotvorné kategorie v příkladech z Rosovy gramatiky“ „Grammatica Linguae Bohemicae“ (1672). In Junge Slavistik im Dialog 2021. 2021.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Substantivní a adjektivní slovotvorné kategorie v příkladech z Rosovy gramatiky“ „Grammatica Linguae Bohemicae“ (1672)
Authors ŠTĚRBOVÁ, Lucie.
Edition Junge Slavistik im Dialog 2021, 2021.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 60203 Linguistics
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) Čechořečnost; deriváty; slovotvorba; Václav Jan Rosa
Keywords in English derivatives; word-formation; Václav Jan Rosa
Changed by Changed by: Mgr. Olga Navrátilová, Ph.D., učo 109306. Changed: 13/1/2022 14:56.
Abstract
V rámci příspěvku je krátce představen výzkum k disertační práci „Neologismy u Jana Václava Rosy“. Jedním z cílů práce je sesbírání veškerých lexikálních jednotek, které Rosa používá jako příklady ve své gramatice Grammatica Linguae Bohemicae (1672). Tato excerpta jsou pak analyzována, tříděna a dále zpracovávána. Příspěvek přináší lexikální sondu do těchto excerpt – nepracuje se v něm tedy se všemi excerpty, ale pouze s částí z nich. I přesto se jedná o vypovídající množství, které ukazuje lexikální materiál z nové perspektivy. Poté jsou stručně představena díla, ze kterých příspěvek vychází. Jedná se o již zmíněnou gramatiku Grammatica Linguae Bohemicae a také o Rosův Thesaurus Linguae Bohemicae. V další části příspěvku jsou pak prezentována slovotvorná pravidla, které sám Rosa uvádí ve své gramatice. Na základě těchto pravidel a sesbíraných příkladů jsou pak popsány slovotvorné kategorie u podstatných jmen, které Rosa použil. Nejčastějšími slovotvornými kategoriemi jsou deminutiva a přechylování. Dané kategorie jsou popsány a analyzovány. Stejný postup je zvolen i u kategorií adjektiv. Vybrané lexikální jednotky jsou srovnány s jejich popisem v Rosově Thesauru, ve kterém se velmi často vyskytují i popisy slovotvorných zákonitostí soudobé češtiny (nebo Rosovy interpretace daných pravidel). Důraz je také kladen na komparace současných slovotvorných poznatků z moderní literatury a jejich popisu v Rosově gramatice. Dalším bodem je pak srovnání toho, jakým způsobem Rosa přistupuje ke slovotvorným pravidlům a nakolik je jich on sám při výběru či vytváření příkladů dodržuje. V závěru na základě prezentovaných dat jsou sestaveny grafy frekvencí slovotvorných kategorií, jejich poměrů, derivátů atd.
Links
MUNI/A/1181/2020, interní kód MUName: Gramatika a lexikon češtiny
Investor: Masaryk University
PrintDisplayed: 20/7/2024 05:24