Detailed Information on Publication Record
2021
Psychosociální faktory na straně lékaře ovlivňující proces péče a rozhodování v závěru života pacientů
DVOŘÁČKOVÁ, Kristýna, Alena SLEZÁČKOVÁ and Libuše ČERMÁKOVÁBasic information
Original name
Psychosociální faktory na straně lékaře ovlivňující proces péče a rozhodování v závěru života pacientů
Name (in English)
Physician-related psychosocial factors influencing the end of life care and decission-making process
Authors
DVOŘÁČKOVÁ, Kristýna (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Alena SLEZÁČKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Libuše ČERMÁKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)
Edition
Československá Psychologie, Praha, Academia, 2021, 0009-062X
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Článek v odborném periodiku
Field of Study
50101 Psychology
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
References:
Impact factor
Impact factor: 0.252
RIV identification code
RIV/00216224:14110/21:00119843
Organization unit
Faculty of Medicine
UT WoS
000696192600004
Keywords (in Czech)
Psychosociální faktory; péče v závěru života; rozhodování v závěru života; lékařská psychologie; lékaři
Keywords in English
Psychosocial factors; end of life care; end of life decision making; medical psychology; physicians
Tags
Reviewed
Změněno: 29/9/2021 13:52, Mgr. Tereza Miškechová
V originále
V současné době je péče o pacienty v závěru života oblastí, která budí zájem psychologických oborů, jako jsou lékařská psychologie a thanatologie. V procesech týkajících se péče o umírající pacienty totiž hrají roli kromě medicínských faktorů také psychosociální aspekty, jimž je potřeba lépe porozumět a zohlednit je v praxi. Cílem této přehledové studie bylo na základě relevantní literatury zmapovat psychosociální faktory na straně lékaře, které vstupují do procesu péče a rozhodování v závěru života pacientů. Literární rešerše byla provedena v rámci online databází MEDLINE/Pubmed, Scopus a ProQuest Health and Medical Collection. S ohledem na zvolená výběrová kritéria se autoři rozhodli použít celkem dvacet osm studií v angličtině. Na jejich základě identifikovali následující psychosociální faktory na straně lékaře, které do zmíněných procesů vstupují: pohlaví, věk, profesní zkušenosti a délka praxe, spiritualita, postoje a přesvědčení, specializace, vzdělání a zkušenosti v oblasti péče v závěru života pacientů, sociokulturní a pracovní prostředí. Dále autoři shrnuli terminologii výchozích konceptů jednotlivých studií a upozornili na její nejednotnost. Výzkumná pozornost v této oblasti a aplikace poznatků v praxi by mohly vést ke zohlednění psychosociálních faktorů ovlivňujících rozhodování a péči v závěru života a k vyšší kvalitě života jak pacientů, tak jejich příbuzných i zdravotnického personálu. Může být také cenným obohacením poznatkové základny pro výuku pregraduálních studentů psychologie, účastníků kvalifikačních kurzů Psycholog ve zdravotnictví i studentů medicíny.
In English
The end of life care is recently regarded as a highly important research area in psychological disciplines such as medical psychology and thanatology. Psychosocial aspects, in addition to medical factors, also play a role in the care of dying patients and need to be better understood and taken into account in practice. The aim of this review was to explore psychosocial factors that influence the end of life care and decision-making process of physicians based on a literature review. Databases MEDLINE/Pubmed, Scopus a ProQuest Health and Medical Collection were systematically searched for a literature review. Considering selection criteria, the authors employed twenty- eight studies in English. Based on them, they identified the following physician-related psychosocial factors that affect processes: gender, age, professional experience and practice, spirituality, attitudes and beliefs, specialization, education and experience in end of life care, sociocultural and work environment. The authors then summarized the terminology of theoretical concepts used in the chosen studies and pointed out their heterogeneity. Research attention in this area and application of knowledge should lead to consideration of psychosocial factors affecting the end of life care and to improve the quality of life in patients, their family members, and health professionals as well. The findings can also serve as a valuable enrichment of the knowledge base for teaching undergraduate psychology students, participants in qualification course Psychologist in Health Care, and medical students.
Links
TL02000360, research and development project |
|