Vydání
Masarykova univerzita. Brno, Études romanes de Brno 42, 1, 2021, od s. 1-300, 300 s. 2021
V originále
Os textos recolhidos apresentam três conjuntos tematicamente homogéneos e, um outro, mais diverso. A primeira área a ser abordada foi o léxico do português falado nos países lusoafricanos. O segundo conjunto de textos focaliza o tema do léxico associado à pandemia da COVID-19. No terceiro conjunto encontram-se dois textos que documentam as tendências do uso da linguagem em diferentes registos no Brasil (nos discursos parlamentares e no atual vernáculo falado na cidade de Itu). O último, o quarto, conjunto, contém textos tematicamente diversificados (análise do uso das palavras polonês/polaco, da situação atual da atribuição de nomes próprios em Portugal, a abordagem semântico-lexical do frame single mother e das suas equivalências atuais em português europeu (PE) e brasileiro (PB), e os arabismos que são ainda utilizados nas práticas comunicativas contemporâneas.
Česky
Shromážděné texty představují tři tematicky homogenní celky a jednu část různorodou. V první části se nacházejí články analyzující portugalskou slovní zásobu charakteristickou pro lusoafrické země. Druhá sada textů se zaměřuje na portugalskou slovní zásobu používanou v době pandemie COVID-19. Ve třetí části jsou dva texty, které dokumentují trendy v používání jazyka v různých jazykových registrech v Brazílii (v parlamentních projevech a v současné lidové mluvě ve městě Itu). Poslední část obsahuje tematicky různorodé texty. Naleznete v ní analýzu použití pojmu polaco a polonês, popis současného stavu antroponymie a udělování povolení k používání cizích křestních jmen v Portugalsku, sémanticko-lexikální analýzu pojmu single mother a jeho aktuální ekvivalence v evropské a brazilské portugalštině a také výčet arabismů používaných v současné portugalštině.
Anglicky
The collected texts present three thematically homogeneous sets and another one, more diverse. The first area to be addressed was the Portuguese lexicon spoken in Luso-African countries. The second set of texts focuses on the theme of the lexicon associated with the COVID-19 pandemic. In the third set there are two texts that document the trends in the use of language in different registers in Brazil (in parliamentary speeches and in the current vernacular spoken in the city of Itu). The last, fourth, set contains thematically diversified texts (analysis of the use of Polish/Polish words, the current situation of the attribution of proper names in Portugal, the semantic-lexical approach of frame single mother and its current equivalences in European Portuguese (PE) and Brazilian (PB), and the arabisms that are still used in contemporary communicative practices.