VÍTKOVÁ, Zuzana, Štaffa OLGA, Chocholová EVA, Blanka KŘÍŽOVÁ, Eliška SVOBODOVÁ a Zdenka BROUŠKOVÁ. Genetika. Od hrášku po genom. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita. ISBN 978-80-210-9904-3. 2021.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Genetika. Od hrášku po genom
Název anglicky Genetics
Autoři VÍTKOVÁ, Zuzana, Štaffa OLGA, Chocholová EVA, Blanka KŘÍŽOVÁ, Eliška SVOBODOVÁ a Zdenka BROUŠKOVÁ.
Vydání 1. vyd. Brno, 2021.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Popularizační texty a aktivity
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
ISBN 978-80-210-9904-3
Klíčová slova česky Genetika, Mendel
Klíčová slova anglicky Genetics, Mendel
Štítky Munipress
Změnil Změnila: Mgr. Martina Švaříčková Hlavatá, učo 13047. Změněno: 3. 9. 2021 09:15.
Anotace
Genetika a její projevy vidíme všude kolem nás. Stačí se podívat na své sourozence, rodiče, prarodiče nebo jiné příbuzné. Vždy se najde nějaký společný rys, který je pro danou rodinu typický a který se dědí po dlouhé generace. Ať už je to barva očí, vlasů, tvar uší nebo třeba palce. Ale kde se vlastně genetika bere? Kde leží podstata všech těchto jevů? Přece v našich buňkách – a přesněji řečeno v našich genech. Komiks vás provede fascinujícím světem, který se ukrývá v jádrech našich buněk. Světem pracujícím ve dne v noci a pečujícím o to, aby celé naše tělo fungovalo tak, jak má. Začtěte se do příběhů vědců, bez jejichž objevů bychom dnes nemohli připravovat nemocným inzulin anebo nedokázali množit DNA pro lékařské i policejní účely. GENETIKA, jejíž základy položil už v 19. století Gregor Mendel, už netrpělivě čeká na to, až ji objevíte!
Anotace anglicky
We can see the fruits of genetics all around us. Just look at your siblings, parents, grandparents, or other relatives. You will always find some shared feature, which is typical for the given family and which has been inherited for many generations. Be it the colour of the eyes, the shape of the ears, or the thumbs. But where does genetics come from? Where lies the essence of all these phenomena? Why, in our cells – or more precisely, in our genes. This comics will guide you through the fascinating world hidden away in the nuclei of our cells. A world that keeps going day and night, making sure that our whole body works the way it’s supposed to. Read about the discoveries of scientists that have brought us insulin to treat diabetes, or DNA multiplication for medical and forensic purposes. GENETICS, the science built on the 19th-century foundations of Gregor Mendel, is waiting to be discovered by YOU!
VytisknoutZobrazeno: 20. 4. 2024 18:04