a 2021

Dysfunkce na podkladě mutace R562S asociované se syndromem dlouhého QT typu 1

ŠVECOVÁ, Olga, Roman KULA, Larisa CHMELÍKOVÁ, Jan HOŠEK, Iva SYNKOVÁ et. al.

Basic information

Original name

Dysfunkce na podkladě mutace R562S asociované se syndromem dlouhého QT typu 1

Name (in English)

Dysfunction based on R562S mutation associated with long QT syndrome type 1

Authors

ŠVECOVÁ, Olga (203 Czech Republic, belonging to the institution), Roman KULA (203 Czech Republic, belonging to the institution), Larisa CHMELÍKOVÁ (643 Russian Federation), Jan HOŠEK (203 Czech Republic), Iva SYNKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Tomáš NOVOTNÝ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Markéta BÉBAROVÁ (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)

Edition

48. pracovní konference Komise experimentální kardiologie, 2021

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Conference abstract

Field of Study

30201 Cardiac and Cardiovascular systems

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

is not subject to a state or trade secret

References:

Organization unit

Faculty of Medicine

Keywords (in Czech)

mutace R562S; syndrom dlouhého intervalu QT; dysfunkce

Keywords in English

R562S mutation; long QT syndrome; dysfunction
Changed: 18/3/2025 09:35, doc. MUDr. Markéta Bébarová, Ph.D.

Abstract

V originále

Syndrom dlouhého intervalu QT typu 1 (LQT1) je život ohrožující onemocnění podmíněné patologickými variantami v genu KCNQ1, který kóduje strukturu kanálu vedoucího pomalou složku opožděného draslíkového proudu z buňky (IKs). IKs je jedním z proudů podílejících se na repolarizaci akčního napětí srdečních buněk, zejména během zvýšeného sympatického tonu, který IKs významně navyšuje. V roce 2018 Liu a kol. popsali některé základní funkční charakteristiky C-terminální KCNQ1 varianty c.1686G>C (p.R562S), kterou jsme detekovali i u našich pacientů. Informace o zachování navýšení IKs během β-adrenergní stimulace však v této studii chybí. Cílem této práce bylo proto prozkoumat vliv mutace R562S na reaktivitu IKs kanálů na β-adrenergní stimulaci. Klinická a genetická analýza zahrnovala záznam a vyhodnocení EKG v klidu, během a po ergometrii, analýzu variant v základních LQT1 asociovaných genech a rovněž rodokmenů. Pro stanovení elektrofyziologických charakteristik varianty R562S metodou whole-cell patch clamp při 37 °C byly využity buňky z ovarií čínského křečka (CHO) transfekované plazmidy nesoucími geny KCNQ1-WT (resp. KCNQ1-R562S), KCNE1 a Yotiao v poměru 1:2:4. K modelování β-adrenergní stimulace byla použita kombinace cyklického adenosin monofosfátu (cAMP; 200 µM) a kyseliny okadaové (OA; 0,2 µM) v roztoku v měřící mikroelektrodě. Exprese kanálů v buněčné membráně byla studována pomocí konfokální mikroskopie (použit KCNQ1 značený GFP, exprese bez Yotiao). V současné době byla varianta R562S identifikována u 11 heterozygotních nosičů ze 4 údajně nepříbuzných rodin v České republice. U některých nosičů byl genotyp spojen s fenotypem syndromu dlouhého QT (prodloužený QTc, symptomy zahrnující synkopy a úspěšně resuscitovanou srdeční zástavu). Funkční analýza ukázala, že homozygotní i heterozygotní R562S kanály jsou exprimovány na buněčné membráně a vedou IKs, což souhlasí s nedávno publikovanými údaji (Liu a kol. 2018). Co je z klinického pohledu velice významné, reaktivita na β-adrenergní stimulaci chyběla u homozygotních i heterozygotních R562S kanálů (n=14, resp. 8), ale byla přítomna u nemutovaných kanálů (zvýšení o 51,4±11,1 %; n=12). Na základě provedených analýz se ukazuje, že varianta R562S může být v našem regionu možnou LQT1 „founder“ variantou. Tato varianta zcela znemožňuje fyziologicky významné navýšení IKs při β-adrenergní stimulaci, což může vést při zvýšeném sympatickém tonu, typicky při cvičení, až k život ohrožujícím arytmiím u jejích nosičů.

In English

R562S mutation may be the founder variant of long QT syndrome in our region. The loss-of-funtion character of the variant is accompanied by impaired reactivity to beta-adrenergic stimulation.

Links

MUNI/A/1246/2020, interní kód MU
Name: Kardiovaskulární systém: od iontového kanálu k celotělovému modelu (Acronym: KAVASYKAMO)
Investor: Masaryk University