HORNÍK, Pavel, Dominika SCHMIDTOVÁ, Ludmila KAŇÁKOVÁ HLADÍKOVÁ, Jiří KMOŠEK, Jiří MILITKÝ a Jan JÍLEK. Sídliště z doby římské ve Velešicích (okr. Jičín). Archeologie východních Čech. Hradec Králové: Muzeum východních Čech, roč. 21, č. 1, s. 38-77. ISSN 1805-4676. 2021.
Originální název Sídliště z doby římské ve Velešicích (okr. Jičín)
Název česky Sídliště z doby římské ve Velešicích (okr. Jičín)
Název anglicky Roman period settlement at Velešice (Jičín district)
Autoři HORNÍK, Pavel (203 Česká republika), Dominika SCHMIDTOVÁ (203 Česká republika, domácí), Ludmila KAŇÁKOVÁ HLADÍKOVÁ (203 Česká republika, garant, domácí), Jiří KMOŠEK (203 Česká republika), Jiří MILITKÝ (203 Česká republika) a Jan JÍLEK (203 Česká republika, domácí).
Vydání Archeologie východních Čech, Hradec Králové, Muzeum východních Čech, 2021, 1805-4676.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 60102 Archaeology
Stát vydavatele Česká republika
WWW Full text
Kód RIV RIV/00216224:14210/21:00123417
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky doba římská; barbarské spony; kování opasku; ostruha; nákončí opasku; radélkovaná keramika; mince; sídliště; východní Čechy
Klíčová slova anglicky roman period; barbarian fibulae; belt fitting; spur; strap ends; pottery; coins; settlement; Eastern Bohemia
Štítky rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Renata Macholdová, učo 216933. Změněno: 13. 4. 2022 09:36.
Během posledních let došlo při prospekcích s detektorem kovu na k. ú. Velešice, okr. Jičín, k objevu sídliště s doklady osídlení od časné až do pozdní doby římské. Kolekce keramických a metalických nálezů umožňuje sídliště datovat od mladší fáze časné doby římské až do samotného závěru tohoto období. Některé spony naznačují možnost existence sídliště ještě na samém počátku doby stěhování národů. Mezi nálezy se nachází několik spon, které nebyly v Čechách doposud evidovány. Sídliště zapadá do pásu osídlení, které se váže na tok řeky Cidliny a je důležitým dokladem o osídlení Jičínska v době římské.
Anotace anglicky
In recent years, prospecting with a metal detector at the cadastral territory of Velešice, Jičín district, was discovered a settlement with evidence of habitation from the early to late Roman period. The collection of pottery and metallic finds allows to date the settlement to a younger phase of the early Roman period to the very end of this period. Some fibulae suggest the possibility of the existence of settlement even at the early Great Migration Period. Among the finds are several fibulae that have not been registered in the Czech Republic so far. The settlement fits into the zone of settlements, which is connected to the flow of the river Cidlina and is an important evidence of the habitation of Jičín region in Roman period.
Návaznosti
MUNI/IGA/1221/2020, interní kód MUNázev: "We don't eat, what you eat”: can we detect Celtic and Germanic invasions into Northern Italy by studying their dietary habits?
Investor: Masarykova univerzita, "We don't eat, what you eat”: can we detect Celtic and Germanic invasions into Northern Italy by studying their dietary habits?
VytisknoutZobrazeno: 20. 4. 2024 05:59