J 2021

Tematika výchovy v přírodě v díle Jaroslava Foglara pohledem pedagogických pracovníků

MACKŮ, Richard, Jiří NĚMEC and Ivo JIRÁSEK

Basic information

Original name

Tematika výchovy v přírodě v díle Jaroslava Foglara pohledem pedagogických pracovníků

Name (in English)

The theme of outdoor education in the work of Jaroslav Foglar as seen by pedagogical staff

Authors

MACKŮ, Richard (203 Czech Republic), Jiří NĚMEC (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Ivo JIRÁSEK (203 Czech Republic)

Edition

Pedagogická orientace, Brno, Masarykova univerzita, 2021, 1211-4669

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14410/21:00123574

Organization unit

Faculty of Education

Keywords (in Czech)

Jaroslav Foglar; foglaring; skauting; výchova v přírodě; pedagogika vol¬ného času; nestátní neziskové organizace

Keywords in English

Jaroslav Foglar; Foglaring; scouting; outdoor education; leisure education; non-governmental organization

Tags

Reviewed
Změněno: 17/5/2022 16:14, Mgr. Daniela Marcollová

Abstract

V originále

Texty Jaroslava Foglara zasáhly několik generací čtenářů a opakovaně pod- nítily i zájem odborné veřejnosti. Dílčí výsledky, které popisujeme v tomto příspěvku, jsou součástí komplexního dotazníkového šetření (n = 1 174) s cílem popsat míru ovlivnění dílem J. Foglara; zejména jsme zjišťovali, které aspekty díla respondenti nej- více oceňovali a které z nich následně aplikovali v reálném životě. Celkem se jednalo o 15 možných oblastí, z nichž jsme do analýzy pro tuto studii vybrali čtyři, které se nejvíce dotýkají tématu „výchova v přírodě“ – pobyt v přírodě a táboření, emotivní vnímání popisů přírody a krajiny, skupinovou soudržnost a celostní seberozvoj. Zjis- tili jsme, že respondenti s pedagogickou zkušeností významněji aplikují jednotlivé as- pekty Foglarova díla ve své práci. Toto poznání jsme identifikovali jak u respondentů z řad profesionálních pedagogů, tak i dobrovolných instruktorů, vedoucích a lektorů. Nejzásadnějším způsobem dílo J. Foglara ovlivnilo skauty, a to i přes skutečnost, že žádný z textů ani jiných prvků Foglarova výchovného systému nemá své zastoupení v oficiálním výchovném programu Junáka.

In English

Texts by Jaroslav Foglar (JF) have affected several generations of readers and have even repeatedly aroused the interest of the professional public. The results described in this contribution are partial outcomes of a complex questionnaire (n = 1174) aimed at the description of the degree of the influence of J. Foglar’s work; specifically, we have tried to find out which aspects of JF’s work were the most appreciated by the respondents and which of them they subsequently applied in their real lives. Altogether there were some 15 fields to be dealt with, out of which 4 have been chosen for this study as they are closely related to the subject of “open-air education” – staying out in the country and camping; emotional perception of nature and landscape; group cohesion; and holistic self-development. It has been discovered that the respondents with some pedagogical experience are able to apply individual aspects of JF’s work to their own performance more significantly. This is true for both professional schoolteachers and the voluntary instructors-lecturers. However, it is the Scouts who have been influenced most of all by Foglar’s work, even in spite of the fact that none of the texts or other components of Foglar’s educational system have been in any way represented in the JUNAK official educational program.