KOŠŤÁL, Martin. Parametrické 3D rekonstrukce v archeologii – nevyužitý koncept? (Parametric 3D reconstructions in arachaeology - unused concept?). In Počítačová podpora v archeologii XX. 2021.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Parametrické 3D rekonstrukce v archeologii – nevyužitý koncept?
Name in Czech Parametrické 3D rekonstrukce v archeologii – nevyužitý koncept?
Name (in English) Parametric 3D reconstructions in arachaeology - unused concept?
Authors KOŠŤÁL, Martin.
Edition Počítačová podpora v archeologii XX, 2021.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 60102 Archaeology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW odkaz na abstract book z konference
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) 3D model; archeologie, rekonstrukce, virtuální archeologie
Keywords in English 3D model;archaeology;reconstruction;virtual archaeology
Changed by Changed by: Mgr. Renata Macholdová, učo 216933. Changed: 16/1/2022 14:42.
Abstract
Příspěvek pracuje s otázkou interpretace sídlištních struktur za pomocí daných parametrů. Z hlediska archeologie je každý fragment proměnnou s rozdílnou vahou, která umožňuje interpretaci. Jelikož jsou archeologická data entropická, zdá se více než pravděpodobné, že pouze jedna správná interpretace neexistuje. Vždy jsme ovlivněni mírou pravděpodobností i náhodného dochování. Co nám to přináší? Archeologická interpretace je v tomto kontextu de-facto matematickým matematickým vzorcem, kdy jednotlivé proměnné vstupují do výslednice na základě empirického poznání. Tento vzorec je proměnlivý a obzvláště v případě sídlištní archeologie poměrně těžce uchopitelný, především pak díky svému rozsahu. Existuje tak velké množství interpretací, především pak u archeologie tzv. „nenalezeného“. A právě v tomto prostředí je možné využít poměrně starého konceptu parametrického 3D modelování - metody, jenž umožňuje popsat vzorce, které interpretují podobu např. historických budov.
Abstract (in English)
The paper deals with the issue of interpretation of settlement structures with the help of given parameters. From the point of view of archeology, each fragment is a variable with a different weight, which allows interpretation. Because archaeological data is entropic, it seems more than likely that only one correct interpretation does not exist. We are always affected degree of probability and accidental preservation. What does it bring us? Archaeological interpretation is de-facto mathematical in this context mathematical formula, where individual variables enter the resultant at based on empirical knowledge. This pattern is variable and especially in the case of housing estates archeology is relatively difficult to grasp, mainly due to its scope. It exists a large number of interpretations, especially in the archeology of the so-called "not found". And it is in this environment that it is possible to use a relatively old parametric concept 3D modeling - a method that allows you to describe patterns that interpret the form eg historic buildings.
PrintDisplayed: 11/10/2024 04:21