J 2021

Systém památkové péče v USA

HEISEROVÁ, Lucia and František SVOBODA

Basic information

Original name

Systém památkové péče v USA

Name in Czech

Systém památkové péče v USA

Name (in English)

The system of heritage care in the USA

Authors

HEISEROVÁ, Lucia (703 Slovakia, belonging to the institution) and František SVOBODA (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)

Edition

Zprávy památkové péče : časopis státní památkové péče, Národní památkový ústav, Generální ředitelství, 2021, 1210-5538

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

50602 Public administration

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14210/21:00124143

Organization unit

Faculty of Arts

Keywords (in Czech)

památková péče; USA; neziskový sektor; soukromý sektor; veřejný sektor

Keywords in English

heritage care; USA; non-profit sector; private sector; public sector

Tags

Tags

Reviewed
Změněno: 25/4/2022 17:53, Mgr. et Mgr. Stanislav Hasil

Abstract

V originále

Text je věnován systému památkové péče v USA, který se od systémů kontinentálních liší zejména v setrvalém uplatňování principu subsidiarity v památkové péči a intenzivním zapojení nevládního neziskového sektoru. Jako většina systémů vznikajících odspodu je zároveň systémem sice organicky vzrostlým a stabilním, avšak složitým a málo přehledným, proto si tento článek klade za cíl vysvětlit jeho základní charakteristické rysy a popsat jeho spletitou strukturu. Text popisuje a vysvětluje dlouhodobý vývoj památkové péče v USA a od toho se odvíjející složitou strukturu na různých úrovních veřejné správy. Zohledňuje rovněž důležitou roli nevládního sektoru. Text tak může posloužit jako užitečná pomůcka pro všechny, kteří s danou problematikou přicházejí do styku nebo mají zájem o obecné dějiny památkové péče jako zvláštního fenoménu.

In English

The article is devoted to the system of heritage care in the USA. This system differs from European systems mainly in the continued application of the subsidiarity principle in heritage care, and the intensive involvement of the non-governmental non-profit sector. Like most bottom-up systems, it is also an organically grown and stable system; it is also complex and not very clear, however, so this article aims to explain its basic characteristics and describe its complex structure. The text describes and explains the long-term development of heritage care in the USA and the resulting complex structure at various levels of government. It also considers the important role of the non-governmental sector. The text can thus serve as a useful tool for all those who come into contact with the issue, or who are interested in the general history of heritage care as a special phenomenon.