Detailed Information on Publication Record
2022
Sympozium o výzkumu a praxi v psychoterapii : Zpětná vazba v psychoterapii
ŘIHÁČEK, Tomáš, Jan ROUBAL, Zbyněk VYBÍRAL, Michal ČEVELÍČEK, Jan NEHYBA et. al.Basic information
Original name
Sympozium o výzkumu a praxi v psychoterapii : Zpětná vazba v psychoterapii
Name (in English)
Symposium on research and practice in psychotherapy : Feedback in psychotherapy
Authors
ŘIHÁČEK, Tomáš (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Jan ROUBAL (203 Czech Republic, belonging to the institution), Zbyněk VYBÍRAL (203 Czech Republic, belonging to the institution), Michal ČEVELÍČEK (203 Czech Republic, belonging to the institution), Jan NEHYBA (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Petr SOJKA (203 Czech Republic, belonging to the institution)
Edition
2022
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Uspořádání konference
Field of Study
50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
References:
RIV identification code
RIV/00216224:14230/22:00120016
Organization unit
Faculty of Social Studies
Keywords in English
psychotherapy; feedback; deliberate practice
Tags
Změněno: 17/3/2022 15:30, Mgr. Blanka Farkašová
V originále
Sympozium je věnováno významu zpětné vazby v psychoterapii. Zpětná vazba o účinku odborných intervencí je důležitá v jakékoliv profesi: podporuje efektivitu intervence, pomáhá budovat kompetenci odborníka, umožňuje rozvoj oboru samotného. V psychoterapii se však o dopadu svých intervencí mnohdy dozvídáme s časovým zpožděním a zdaleka ne od všech klientů. Nedostatek bezprostřední zpětné vazby je jedním z důvodů, proč je rozvíjení expertnosti v psychoterapii tak náročné. V rámci sympozia zazní příspěvky týkající se výzkumu, praxe i tréninku dovedností. Prostor bude věnován jak systematickým metodám získávání zpětné vazby, tak způsobům, které používáme příležitostně, intuitivně, bezděčně.
In English
The symposium is dedicated to the importance of feedback in psychotherapy. Feedback on the effect of professional interventions is important in any profession: it supports the effectiveness of the intervention, helps to build the competence of the professional, and enables the development of the field itself. In psychotherapy, however, we often learn about the impact of our interventions with a time lag and not from all clients. The lack of immediate feedback is one of the reasons why developing expertise in psychotherapy is so challenging. The symposium will feature presentations on research, practice, and skills training. Space will be devoted to both systematic methods of obtaining feedback and methods that we use occasionally, intuitively, or unconsciously.
Links
TL03000049, research and development project |
|