V 2022

Používání mHealth aplikací u dospívajících

LOKAJOVÁ, Adéla and David ŠMAHEL

Basic information

Original name

Používání mHealth aplikací u dospívajících

Name (in English)

Use of mHealth applications among teens. Research report.

Authors

LOKAJOVÁ, Adéla (203 Czech Republic, belonging to the institution) and David ŠMAHEL (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Brno, 10 pp. 2022

Publisher

Masarykova univerzita

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Výzkumná zpráva

Field of Study

50101 Psychology

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14230/22:00129039

Organization unit

Faculty of Social Studies

Keywords in English

mHealth; adolescents; physical activity; mobile applications

Tags

Změněno: 14/3/2023 10:28, Mgr. Blanka Farkašová

Abstract

V originále

Nedostatek fyzické aktivity u dětí a adolescentů představuje mezinárodní problém. Světová zdravotnická organizace doporučuje dětem a dospívajícím vykonávat středně až vysoce zatěžující pohybové aktivity v průměru alespoň hodinu denně (WHO, 2020). Během pandemie covid-19 byly nicméně zásadně omezeny aktivity, které dospívající k pohybu motivují, jako jsou například sportovní kroužky nebo hodiny tělesné výchovy. Proto je užitečné zaměřit pozornost na faktory, které mohou fyzickou aktivitu u dospívajících podpořit. Jedním z nich můžou být i moderní technologie, ke kterým mají adolescenti blízko. Cílem této výzkumné zprávy je zmapovat, jak často a jakým způsobem čeští dospívající technologie k podpoře svého zdraví využívají.

In English

The lack of physical activity in children and adolescents is a global problem. The World Health Organization recommends that children and adolescents perform moderate to heavy exercise at least an hour a day, on average (WHO, 2020). However, activities that motivate adolescents to move, such as sports clubs or physical education classes, were severely limited during the pandemic. Therefore, it is useful to focus on other factors that may support adolescent physical activity. One of them can be modern technologies, a natural tool for adolescents. This research report aims to map how often and in which ways Czech adolescents use technologies to support their health.

Links

GX19-27828X, research and development project
Name: Pohled do budoucnosti: Porozumění vlivu technologií na “well-being” adolescentů (Acronym: FUTURE)
Investor: Czech Science Foundation