B 2022

Kapesní diferenciální diagnostika dětské otorinolaryngologie

ŠLAPÁK, Ivo and Milan URÍK

Basic information

Original name

Kapesní diferenciální diagnostika dětské otorinolaryngologie

Name in Czech

Kapesní diferenciální diagnostika dětské otorinolaryngologie

Name (in English)

Pocket differential diagnostics of paediatric otorhinolaryngology

Authors

ŠLAPÁK, Ivo (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Milan URÍK (703 Slovakia, belonging to the institution)

Edition

1. vydání. Havlíčkův Brod, 73 pp. 2022

Publisher

Tobiáš

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Odborná kniha

Field of Study

30206 Otorhinolaryngology

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14110/22:00125617

Organization unit

Faculty of Medicine

ISBN

978-80-7311-210-3

Keywords (in Czech)

dětská otorinolaryngologie; diagnostika

Keywords in English

paediatric otorhinolaryngology; diagnostics

Tags

Tags

Reviewed
Změněno: 21/2/2023 13:35, Mgr. Tereza Miškechová

Abstract

V originále

Předkládaná publikace vychází ze zkušeností s nejčastějšími příznaky, se kterými přichází dítě k otorinolaryngologovi. Neklade si za cíl kompletní a podrobný popis všech možných příznaků a jejich vyšetření a řešení, ale poskytuje návod na diagnostiku a řešení nejčastějších onemocnění a jejich příznaků a projevů v oboru dětské otorinolaryngologie. Je určena studentům lékařských fakult, otorinolaryngologům, pediatrům a všeobecným lékařům. V minulosti i v současnosti byla a je dětská otorinolaryngologie nástavbovým, specializovaným oborem po absolvování odborné průpravy a atestace z otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku. Specifika zaměření dětské otorinolaryngologie jsou jasná: dětský pacient, především ze skupiny nejmladších dětí (kojenci, batolata), je nesamostatný, nedokáže se verbálně vyjadřovat (protože to ještě neumí), a tak veškerá diagnostika musí být sestavena na základě zkušenosti lékaře a informací získaných od rodičů, převážně od matky. Vyžaduje zkušeného a empatického lékaře a pozorné vyslechnutí rodičů („matka má vždy pravdu“). Spoluhráčem při vytváření diagnózy nemocného dítěte je pro dětského otorinolaryngologa pediatr. Ten standardně sleduje vývoj dítěte a jeho eventuální potíže a dětskému otorinolaryngologovi tak poskytne neocenitelné informace. Pediatr je sám schopen vyřešit velkou část nekomplikovaných stavů a dětský otorinolaryngolog nastupuje v případech neustupujících potíží léčených základními postupy nebo v případech nutného instrumentálního vyšetření a nutnosti chirurgického zásahu.

In English

The present publication is based on experience with the most common symptoms with which a child comes to the otorhinolaryngologist. It does not aim at a complete and detailed description of all possible symptoms and their examination and management, but provides guidance on the diagnosis and management of the most common diseases and their symptoms and manifestations in paediatric otorhinolaryngology. It is intended for medical students, otorhinolaryngologists, pediatricians and general practitioners. In the past and at present, paediatric otorhinolaryngology was and is a specialised specialty after training and certification in otorhinolaryngology and head and neck surgery. The specifics of the focus of paediatric otorhinolaryngology are clear: the paediatric patient, especially from the group of the youngest children (infants, toddlers), is not independent, cannot express himself verbally (because he cannot do so yet), and so all diagnosis must be made on the basis of the doctor's experience and information obtained from the parents, mostly from the mother. It requires an experienced and empathetic physician and careful listening to the parents ('the mother is always right'). The paediatrician is the co-diagnosis partner for the paediatric otorhinolaryngologist when making a diagnosis of a sick child. The pediatric pediatrician routinely monitors the child's development and possible problems, providing invaluable information to the pediatric otorhinolaryngologist. The paediatrician alone is able to resolve a large number of uncomplicated conditions, and the paediatric otorhinolaryngologist comes in when there are persistent problems treated with basic procedures or when instrumental examination and surgical intervention are necessary.

Links

MUNI/A/1132/2021, interní kód MU
Name: Ztráta sluchu v dětském věku - příčiny, diagnostika, možnosti rehabilitace VI.
Investor: Masaryk University