J 2022

Postoj sociálních pracovníků k práci se změnou u dospívajících klientů

DIMMROTHOVÁ, Romana and Monika PUNOVÁ

Basic information

Original name

Postoj sociálních pracovníků k práci se změnou u dospívajících klientů

Name (in English)

Attitudes of Social Workers to Work with Adolescent Clients´Transitions

Authors

DIMMROTHOVÁ, Romana (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Monika PUNOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Sociální práce – Sociálna práca, Brno, Asociace vzdělavatelů v sociální práci, 2022, 1213-6204

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

50902 Social sciences, interdisciplinary

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14230/22:00126181

Organization unit

Faculty of Social Studies

Keywords (in Czech)

změna u klienta; proces změny; sociální práce; metody práce; postoj; riziková mládež

Keywords in English

clients' transition; process of change; social work; work strategies; attitude; at-risk adolescents

Tags

Tags

Reviewed
Změněno: 1/3/2023 15:18, Mgr. Blanka Farkašová

Abstract

V originále

CÍLE: Cílem příspěvku je pokusit se osvětlit postoj sociálních pracovníků k práci se změnou u dospívajících klientů, kteří spadají do cílové skupiny riziková mládež. TEORETICKÁ VÝCHODISKA: Z hlediska ekologické perspektivy se změna odehrává na několika úrovních, příspěvek se zabývá úrovní individuální. Změny na základě holistického pojetí člověka lze popsat v oblastech bio-psycho-socio a spirituální. Dospívající klient potřebuje k jejich dosažení dostatečnou podporu, která může přijít ze strany sociálního pracovníka, jehož postoj ke změně samotné a k práci s ní proces změny ovlivňuje. METODY: Kvalitativní výzkum provedený ve třech krajských městech zahrnující polostrukturované rozhovory s 11 sociálními pracovníky pracujícími s rizikovou mládeží z 8 typově různých organizací. VÝSLEDKY: Práci se změnou ve velké míře ovlivňuje osobní přístup sociálního pracovníka. Změně u klienta napomáhá komplexní práce se změnou a současně včasná a vhodná podpora. IMPLIKACE PRO SOCIÁLNÍ PRÁCI: Příspěvek předkládá doporučení pro praxi, mezi které patří reflektovat osobní přístup ke změně, věnovat pozornost fázi změny, rozvíjet kompetence pro práci s měkčími metodami v rámci vnitřní změny klienta, propojovat se s intervenujícími subjekty, sdílet zkušenosti a nezapomínat na sebepéči.

In English

OBJECTIVES: The aim of the article is to attempt to clarify the attitude of social workers towards work with transition of teenage clients who fall into the target group of at-risk adolescents. THEORETICAL BASE: The article is based on the Ecological Systems Theory and the Holistic Perspective of client, focusing on the transition on individual level that can be described in the bio-psycho-socio and spiritual areas. Adolescent at-risk need social support that can be provided by a social worker, whose attitude is an important factor that affects the clients change. METHODS: A qualitative research was conducted in three county seats which includes semistructured interviews with 11 social workers who operate within 8 different types of organisations for at-risk adolescents. OUTCOMES: Transition proceeding is largely influenced by social workers’ personal approach. Compergensive work on transition and adequate, well-timed support is essential for the clients´ transition. SOCIAL WORK IMPLICATIONS: The implications include reflecting a personal approach, being attentive to the phase of transition, developing competencies for work with softer methods concerning clients’ internal transition, creating a network with intervening subjects, sharing of experience and paying attention to self-care.

Links

MUNI/A/1409/2020, interní kód MU
Name: Pojetí, kontexty profesionalismu v české sociální práci (Acronym: POPRSPR)
Investor: Masaryk University

Files attached

Postoj_socialnich_pracovniku_k_praci_se_zmenou_u_dospivajicich_klientu.pdf
Request the author's version of the file