J 2022

Evolution of the ADHD concept and its relation to the hyperkinetic disorders : Narrative review

SKLEPNÍKOVÁ, Jana and Alena SLEZÁČKOVÁ

Basic information

Original name

Evolution of the ADHD concept and its relation to the hyperkinetic disorders : Narrative review

Name in Czech

Vývoj konceptu ADHD a jeho vztah k hyperkinetickým poruchám : Narativní přehledová studie

Authors

SKLEPNÍKOVÁ, Jana (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Alena SLEZÁČKOVÁ (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)

Edition

Československá psychologie, Praha, Psychologický ústav AV ČR, 2022, 0009-062X

Other information

Language

English

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

50101 Psychology

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

Impact factor

Impact factor: 0.400

RIV identification code

RIV/00216224:14210/22:00126206

Organization unit

Faculty of Arts

UT WoS

000884834300001

Keywords (in Czech)

ADHD; dospělost; vývoj konceptu; DSM; MKN

Keywords in English

ADHD; adulthood; the evolution of the concept; DSM; ICD

Tags

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 16/2/2023 18:10, Mgr. Pavla Martinková

Abstract

V originále

Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) is a unique disorder. It usually develops in early childhood and, in 50% of cases, continues to be a lifelong disorder, which poses significant challenges for researchers and clinicians. The new criteria set by the World Health Organization merged the category of Hyperkinetic Disorders and the ADHD category. This narrative review aims to explore and ease the adoption of the ADHD concept for clinicians and researchers who were used to working with Hyperkinetic Disorders by (1) analyzing the evolution of the ADHD concept from its establishment in the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, 3rd edition (DSM-III) until DSM-5; (2) comparing the contemporary concepts of ADHD in DSM-5 and Hyperkinetic Disorders in International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems (ICD-10); and (3) describing some new challenges the ADHD concept will face in the future. The structure and the dimensions of the concept are explored, including some possible new core symptoms such as emotional dysregulation and mind wandering. Adult presentations of symptoms of hyperactivity, impulsivity, and inattention are presented. The recent challenges of the global pandemic of covid-19 are also addressed. In conclusion, the concept of ADHD has been dramatically improved since its establishment. However, the bio-psycho-social perspective needs to be better balanced in ADHD-related science.

In Czech

Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) je unikátní poruchou. Většinou se rozvine v raném dětství a v 50 % případů přerůstá v celoživotní poruchu, což přináší významné výzvy pro výzkumníky i odborníky v praxi. Nová kritéria vytvořená Světovou zdravotnickou organizací spojila kategorie hyperkinetických poruch a ADHD. Cílem této narativní přehledové studie bylo prozkoumat a usnadnit osvojení konceptu ADHD odborníky a výzkumníky, kteří byli zvyklí pracovat s hyperkinetickými poruchami. 1) Byla analyzována evoluce konceptu ADHD od jeho ustanovení ve 3. edici Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch (DSM-III) až po DSM-5; 2) byly porovnány současné koncepty ADHD v DSM-5 a hyperkinetické poruchy v Mezinárodní statistické klasifikaci nemocí a přidružených zdravotních problémů (MKN-10); a 3) byly popsány některé nové výzvy, kterým může koncept ADHD čelit v budoucnosti. Prozkoumány byly dimenze a struktura konceptu včetně potenciálních nových symptomů, jako jsou například emocionální dysregulace a tzv. mind wandering. Představeny byly také dospělé prezentace symptomů hyperaktivity, impulzivity a nepozornosti. Autoři se dotkli také nedávných výzev spojených s globální pandemií covid-19. Závěrem lze konstatovat, že koncept ADHD se od svého vzniku významně zlepšil. Ve vědeckém výzkumu zabývajícím se ADHD by však měla být více zohledněna psycho-bio-sociální perspektiva.