Detailed Information on Publication Record
2022
Práce z domova, konflikty mezi prací a rodinou a kvalita partnerství v době pandemie covidu-19
SLADKÁ, Dominika and Martin KREIDLBasic information
Original name
Práce z domova, konflikty mezi prací a rodinou a kvalita partnerství v době pandemie covidu-19
Name (in English)
Working from Home, Work–Family Conflicts and Partnership Quality during the Covid-19 Pandemic
Authors
SLADKÁ, Dominika (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Martin KREIDL (203 Czech Republic, belonging to the institution)
Edition
Sociologický časopis, Praha, Sociologický ústav AV ČR, 2022, 0038-0288
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Článek v odborném periodiku
Field of Study
50401 Sociology
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
References:
Impact factor
Impact factor: 0.400
RIV identification code
RIV/00216224:14230/22:00129136
Organization unit
Faculty of Social Studies
UT WoS
000860262100002
Keywords (in Czech)
práce z domova; covid-19; Generations and Gender Survey; konflikty mezi prací a rodinou; kvalita partnerství
Keywords in English
working from home; Covid-19; Generations and Gender Survey; work–family conflict; partnership quality
Tags
Tags
Reviewed
Změněno: 1/3/2023 15:28, Mgr. Blanka Farkašová
V originále
V době pandemie nemoci Covid-19 v České republice prudce narostl počet lidí pracujících z domova. Je pravděpodobné, že práce z domova bude praktikována častěji i po ústupu pandemie. V tomto článku zjišťujeme, zda byla častá práce z domova v době pandemie asociována se silnějšími konflikty mezi prací a rodinou. Chceme také ukázat, jak asociace mezi prací z domova a konflikty lišila u různých skupin respondentů v závislosti na pohlaví, vzdělání, zaměstnání a přítomnosti dětí v domácnosti. Zabýváme se také tím, jak případné konflikty souvisely s kvalitou partnerství. Na výzkumné otázky odpovídáme analýzou dat z pilotní studie výzkumu Současná česká rodina z prosince 2020. Výsledky analýzy ukázaly, že častá práce byla asociována s častějšími konflikty mezi prací a rodinou. Ačkoliv celkově se konflikty odrážely častěji v rodinné oblasti (např. byli příliš unavení na domácí práce), častá práce z domova byla významně asociována pouze s konflikty odrážejícími se v pracovní oblasti (např. bylo pro ně těžké soustředit se na práci kvůli rodinným povinnostem). Asociace se významně lišily v závislosti na pohlaví a přítomnosti dětí v domácnosti. U mužů a rodičů dětí mladších 15 let byla častá práce z domova s častějšími konflikty asociována významněji. Lidé, často zažívali konflikty mezi pracovní a rodinnou sférou života, také častěji uvažovali o rozchodu.
In English
During the Covid-19 pandemic in the Czech Republic, there was a sharp increase in the share of people working from home. It is predicted that working from home will continue to be a common form of work after the crisis. In this article, we investigate whether and how working frequently from home during the pandemic was associated with work–family conflict and how the strength of the association varied between different groups of people depending on gender, education, employment, and the presence of children in the household. We also examine what connection existed between role conflicts and the quality of a partnership. To answer these questions we analysed data from the ‘Czech GGS Covid Pilot Study’ from December 2020 and found that working frequently from home was associated with more frequent work–family conflict. Respondents experienced more problems performing their family role (e.g. they were too tired to do housework) than their role as an employee. As the intensity of work from home increased, however, respondents tended to report more frequent problems performing their role as an employee (e.g. family responsibilities made it difficult for them to concentrate on work). The association between working from home and work–family conflict differed significantly depending on the gender and the presence of children in the household. For men and parents of children under the age of 15, working from home was more significantly associated with work–family conflict. People who often experienced work–family conflict also more often considered breaking up with their partner. Working from home thus became a significant stressor for family life during the pandemics.
Links
GA20-12364S, research and development project |
|