ČIŽMÍKOVÁ, Danuša. Hľadanie identít v modernej libanonskej ženskej próze. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita. 122 s. Spisy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity 518. ISBN 978-80-280-0084-4. 2022.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Hľadanie identít v modernej libanonskej ženskej próze
Název česky Hledání identit v moderní libanonské ženské próze
Název anglicky The Quest for Identities in Modern Lebanese Women’s Fiction
Autoři ČIŽMÍKOVÁ, Danuša.
Vydání 1. vyd. Brno, 122 s. Spisy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity 518, 2022.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Typ výsledku Odborná kniha
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
ISBN 978-80-280-0084-4
Klíčová slova česky Ḥanān aš-Šajch, ʿAlawīja Ṣubuḥ, Libanon, občanská válka, identita, moc, vyprávění, tvorba žen
Klíčová slova anglicky Ḥanān ash-Shaykh, ʿAlawiyya Ṣubuḥ, Lebanon, civil war, identity, power, storytelling, women writers
Štítky Munipress
Změnil Změnila: Mgr. Martina Švaříčková Hlavatá, učo 13047. Změněno: 23. 8. 2022 09:04.
Anotace
Monografie se zabývá tvorbou ženských autorek v kontextu libanonské občanské války. Rozebírá díla dvou z nejvýraznějších představitelek válečného románu v Libanonu, jejichž hlavními protagonistkami jsou ženy. První kapitola čtenáři přibližuje kulturně-společenské a literární podhoubí zkoumaného období, další dvě kapitoly se věnují představení jednotlivých románů. Vlastní analýza se poté soustředí na procesy sebeutváření. Kapitola zabývající se románem Zahřin příběh (Ḥikājat Zahra) pohlíží na proces sebeutváření z pohledu podřizování se moci. V díle Marjam příběhů (Marjam al-ḥakājā) je fenomén moci zkoumán z pohledu ženského vyprávění, které představuje tradiční nástroj rozrušování patriarchálního diskurzu. Stěžejní kapitoly jsou doplněny o překladové ukázky z děl, která do slovenštiny ani češtiny doposud přeložena nebyla.
Anotace anglicky
The monograph presents a study of women's literary response to the civil war in Lebanon. It focuses on two of the most prominent writers of (post-)civil war novel, namely Ḥanān ash-Shaykh and ʿAlawiyya Ṣubuḥ. The focus is laid on those works that feature female protagonists, while the scope is narrowed to the study of identity formation. Having situated women's writings on the war into a broader socio-cultural and literary context in the introductory chapter, the second chapter traces the process of identity formation in the novel Ḥikāyat Zahra (The Story of Zahra), while the third one presents the reader with the analysis of Maryam al-ḥakāyā (Maryam of Stories). The chapters are complemented by the excerpts from the novels that have not yet been translated into Slovak or Czech language.
VytisknoutZobrazeno: 16. 4. 2024 21:56