DVOŘÁK, Daniel, Petr HROUDA, Vladimír ANTONÍN, Jana BENESCHOVÁ, Miroslav BERAN, Jan BĚŤÁK, Jan BOROVIČKA, Jiří BUREL, Jan GAISLER, Jan HOLEC, Václav JANDA, Monika KOLÉNYOVÁ, Jiří KOUT, Martin KŘÍŽ, Jan MATOUŠ, Jakub SALAŠ, Hana ŠEVČÍKOVÁ, Tereza TEJKLOVÁ and Lucie ZÍBAROVÁ. Metodika druhové ochrany hub (Methodology of species protection of fungi). 2022.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Metodika druhové ochrany hub
Name (in English) Methodology of species protection of fungi
Authors DVOŘÁK, Daniel (203 Czech Republic, belonging to the institution), Petr HROUDA (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Vladimír ANTONÍN, Jana BENESCHOVÁ (203 Czech Republic), Miroslav BERAN, Jan BĚŤÁK, Jan BOROVIČKA, Jiří BUREL, Jan GAISLER, Jan HOLEC, Václav JANDA, Monika KOLÉNYOVÁ (703 Slovakia, belonging to the institution), Jiří KOUT, Martin KŘÍŽ, Jan MATOUŠ, Jakub SALAŠ, Hana ŠEVČÍKOVÁ, Tereza TEJKLOVÁ and Lucie ZÍBAROVÁ.
Edition 2022.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Cert., accred., approved methodology, spec. maps, medical, hist. methods
Field of Study 10612 Mycology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14310/22:00124712
Organization unit Faculty of Science
Keywords (in Czech) houby; životní prostředí; ochrana přírody; druhová ochrana; management
Keywords in English fungi; environment; nature conservation; species protection; management
Technical parameters metodika byla zpracována pro Ministerstvo životního prostředí, které je vlastníkem výstupu a má ve své režii jeho další využití
Changed by Changed by: Mgr. Lucie Jarošová, DiS., učo 205746. Changed: 23/9/2022 08:28.
Abstract
Metodika druhové ochrany hub pojednává o možnostech a principech ochrany makroskopických hub neboli makromycetů (= „velkých hub“, tvořících okem viditelné plodnice nebo podobné útvary) se zvláštním zřetelem k vybraným ohroženým druhům. Omezení metodiky pouze na makromycety má praktické důvody – u velkých hub je možné rozpoznání jejich přítomnosti na konkrétních lokalitách přímo při terénní práci, kromě toho jsou u mnoha druhů makromycetů poměrně detailně známy jejich ekologické vazby na různé biotopy a nároky na určité kombinace stanovištních podmínek. Tyto vlastnosti umožňují využití makromycetů v praxi ochrany přírody, zatímco mikroskopické houby („plísně“, parazitické skupiny jako rzi, sněti, padlí a další) nejsou tak dobře využitelné a metodika je proto opomíjí. Zohledňování hub v ochraně přírody je žádoucí i proto, že jejich ekologické preference a z nich vyplývající reakce na různé činnosti a opatření se často liší od jiných skupin organismů. K většímu důrazu na ochranu hub by měla přispět i tato metodika, která je určena pro orgány ochrany přírody (krajské úřady, AOPK ČR, aj.), ale také odbornou i laickou veřejnost a může být využita zejména jako odborný podklad při plánování a realizaci ochrany přírody a jako standard pro správnou praxi v druhové ochraně hub.
Abstract (in English)
Prepare a methodology that, based on detailed and up-to-date expert findings, will suggest a procedure to increase the effectiveness of species protection of fungi.
Links
TITBMZP710, research and development projectName: Metodika druhové ochrany hub
Investor: Technology Agency of the Czech Republic
PrintDisplayed: 1/10/2024 18:13