VANDER, Jiří a Kateřina KUBALČÍKOVÁ. Vzdělávání pro praxi v kontextu transformace psychiatrické péče. In Petr Adamec, Michal Šimáně (Eds.). Sborník z mezinárodní konference ICOLLE 2021 : Rozvoj kompetencí relevantních pro život a praxi v 21. století. První vydání. Brno: Institut celoživotního vzdělávání, Mendelova univerzita v Brně, 2022, s. 265-272. ISBN 978-80-7509-832-0.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Vzdělávání pro praxi v kontextu transformace psychiatrické péče
Název anglicky Education for Practice in the context of Psychiatric Care Reform
Autoři VANDER, Jiří (203 Česká republika, domácí) a Kateřina KUBALČÍKOVÁ (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání První vydání. Brno, Sborník z mezinárodní konference ICOLLE 2021 : Rozvoj kompetencí relevantních pro život a praxi v 21. století, od s. 265-272, 8 s. 2022.
Nakladatel Institut celoživotního vzdělávání, Mendelova univerzita v Brně
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
WWW sborník - open access
Kód RIV RIV/00216224:14230/22:00126739
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
ISBN 978-80-7509-832-0
Klíčová slova česky peer lektor; duševní onemocnění; sociální práce; vzdělávání; reforma psychiatrické péče
Klíčová slova anglicky peer lecturer; mental illness; social work; education; psychiatric care reform
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Změněno: 9. 1. 2023 08:29.
Anotace
V textu představujeme předmět „Pomoc lidem s duševním onemocněním z hlediska jejich osobní zkušenosti“, který vyučujeme na Katedře sociální politiky a sociální práce FSS MU v Brně. Nejprve uvádíme základní specifikaci předmětu, skutečnost, že se na výuce předmětu aktivně podílejí lidé s duševním onemocněním, peer lektoři. Jedná se o lidi se schizofrenií nebo poruchou afektivity (deprese, mánie), kteří jsou k výuce speciálně vyškoleni. Zmiňujeme důvody, proč je předmět důležitý ve vzdělávání studentů bakalářského programu sociální práce. Předmět je zasazen do kontextu reformy psychiatrické péče v České republice. Podrobně reflektujeme jednotlivá témata předmětu: 1. recovery; 2. self-management; 3. destigmatizaci a peer programy. V závěru textu je prezentována předmětová anketa, kde studenti vyjadřují zpětnou vazbu k předmětu. Výuku předmětu rozdělujeme do tří částí: 1. sdílení životního příběhu lidí s duševním onemocněním; 2. teoretická konceptualizace jednotlivých témat; 3. postupy sebepoznání a sebereflexe, které vedou k posílení silných stránek osobnosti studentů a ke zvýšení jejich osobní pohody. V závěru konstatujeme, že podobný styl výuky je pro studenty velmi obohacující. Nejedná se o klasické předávání poznatků, nebo diskuze, ale jde o osobní rovinu, kdy peer lektoři sdílí svou bolest, utrpení a těžkosti způsobené duševním onemocněním a způsoby vyrovnávání se s tímto utrpením, což také napomáhá studentům najít vzory pro to, jak se vyrovnat s obtížnými životními situacemi v jejich životech.
Anotace anglicky
Inthe text we presentthe course “Help people withmental disorder fromthe view personal experience people with mental disorder” that we lecture at the Department of Social Policy and Social Work, FSS MU in Brno. First we present basic specification of the course, especially that people with the mental disorder, peer lectors, participate in the teaching of the course. These are people with schizophrenia or affective disorder (depression, mania) who are specially trained to teach. We mention the reasons why is the course important in the education of students of the Bachelor of Social Work Programme. The course is set in the context of the reform of psychiatric care in the Czech Republic. We reflect in detail the subjects of the course: 1. recovery; 2. self-management; 3. destigmatization and 4. peer programs. At the end of the text, a course opinion poll is presented where students express feedback on the course. We divide course instruction into three parts: 1. sharing the life story of people with mental illness; 2. the theoretical conceptualisation of individual themes; 3. procedures of self-knowledge and self-reflection that lead to strengthening of students’ personality strengths and enhance their personal well-being. In conclusion, we note that a similar teaching style is very enriching for students. This is not a classic transfer of knowledge, or discussion, but it is a personal level where peer lecturers share their pain, suffering and difficulties caused by mental disorder and ways of coping with it, which also helps students find role models for coping with difficult life situations in their lives.
Návaznosti
MUNI/A/1409/2020, interní kód MUNázev: Pojetí, kontexty profesionalismu v české sociální práci (Akronym: POPRSPR)
Investor: Masarykova univerzita, Pojetí, kontexty profesionalismu v české sociální práci
VytisknoutZobrazeno: 30. 9. 2024 23:22