Detailed Information on Publication Record
2022
Klinický význam mikrobiologického testování v parodontologii
HROMČÍK, Filip and Alexandra NOVÁKOVÁBasic information
Original name
Klinický význam mikrobiologického testování v parodontologii
Name (in English)
Clinical relevance of microbiological testing in periodontology
Authors
HROMČÍK, Filip (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Alexandra NOVÁKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)
Edition
LKS - Časopis České stomatologické komory, Praha, Česká stomatologická komora, 2022, 1210-3381
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Článek v odborném periodiku
Field of Study
30208 Dentistry, oral surgery and medicine
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
References:
RIV identification code
RIV/00216224:14110/22:00126796
Organization unit
Faculty of Medicine
Keywords (in Czech)
mikrobiální testování; zubní plak; biofilm; orální mikrobiom; parodontitida
Keywords in English
microbiological analysis; periodontitis; dental plaque; biofilm; oral microbiome
Tags
Tags
Reviewed
Změněno: 6/2/2023 14:13, Mgr. Tereza Miškechová
V originále
Článek se zabývá významem rutinní mi-krobiologické analýzy zubního biofilmu pro léčbu parodontitidy. Autoři nabízejí různé pohledy na toto komplexní téma, ve kterém se protínají prv-ky mikrobiologické, patofyziologické a etiologické, s množnostmi využití analytických metod a rutinní parodontologické diagnostiky. Tradiční pohled na parodontální mikrobiom jako souhrn "bakteriálních komplexů" vychází ze studií založených na kultiva-ci relativně malého množství bakterií. V současné době existují pokročilé metody mikrobiální analýzy využívající sekvenování nukleových kyselin, které vý-znamně rozšiřují a mění pohled na orální mikrobiom u parodontitidy. Spolu s aktuálním pojetím etiopato-geneze parodontitidy se proto mění náš pohled na klinický význam mikrobiologického testování a z části se odvrací od Socranského komplexů. Díky sekve-načním metodám dnes známe několik set bakterií souvisejících s parodontitidou. V klinické praxi se však využívá stále spíše levnějších metod vycházejících z kultivace malého počtu druhů, u nichž se předpo-kládá souvislost s onemocněním. Využití složitějších a nákladnějších metod je v běžné diagnostice zatím málo dostupné. Mezi parodontology nepanuje jed-noznačný konsenzus ohledně využitelnosti poznatků mikrobiologického testování pro zlepšení klinického rozhodování, a tedy úspěšnosti lékařské péče. Cílem tohoto přehledového sdělení je přiblížit široké odbor-né veřejnosti z různých úhlů problematiku mikrobiál-ního testování v klinické parodontologické praxi.
In English
The review deals with importance of routine microbiological analysis of dental biofilm for clinical periodontology. Authors offer different points of view of this complex topic. Advanced PCR-based methods bring new insights and change our knowledge of periodontal aetiology and pathogenesis. Recent methods are able to detect hundreds of microbes with just one test, many of them otherwise uncultivable. In clinical practice, however, cheap and simple methods are used instead to analyse only few of the relevant bacterial taxa. Research in this field helps to identify disease-related, as well as health-related bacteria. That helps with our understanding of periodontitis and defining new therapeutic options. On the other hand, advanced methods are usually expensive and often unavailable, and their use in daily practice is still controversial. There is no consensus to date on interpretation of data obtained from microbiological assays, their prognostic or therapeutic value. The aim of this article is to elaborate on current knowledge and relevance of microbiological analysis for clinical periodontology.