MALACHTA, Radovan. Analýza přístupu Francie k polygamnímu manželství jako islámskému institutu rodinného práva (Analysis of the French Approach to Polygamous Marriage as an Islamic Family Law Institute). Pravník. Praha: Ústav státu a práva AV ČR, 2022, vol. 161, No 10, p. 1007-1026. ISSN 0231-6625.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Analýza přístupu Francie k polygamnímu manželství jako islámskému institutu rodinného práva
Name (in English) Analysis of the French Approach to Polygamous Marriage as an Islamic Family Law Institute
Authors MALACHTA, Radovan (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Pravník, Praha, Ústav státu a práva AV ČR, 2022, 0231-6625.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50501 Law
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW Open access časopisu
RIV identification code RIV/00216224:14220/22:00126808
Organization unit Faculty of Law
Keywords (in Czech) polygamie; Francie; mezinárodní veřejný pořádek; výhrada veřejného pořádku; adaptace
Keywords in English Polygamy; France; international public policy; ordre public exception; adaptation.
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Changed: 23/2/2023 13:38.
Abstract
Počet osob, které pocházejí ze států ovlivněných islámským náboženstvím, se na evropském kontinentu z různých důvodů zvyšuje. V důsledku toho mohou být v evropských státech přítomny islámské instituty, které jsou právním řádům těchto států zakázané či neznámé, jako například polygamní manželství. Praktické zkušenosti jednotlivých států s polygamií se liší. Jedním ze států, který má takové zkušenosti, je Francie. Článek analyzuje francouzský přístup na základě zásadní judikatury i odborné literatury k polygamnímu manželství, a to od 50. let minulého století do současnosti. Článek se zaměřuje na uznání účinků polygamního manželství platně uzavřeného v zahraničí, jako je například právo na výživné, dědictví či pozůstalostní důchod, a to s ohledem na případný rozpor s francouzským mezinárodním veřejným pořádkem. Článek se dále zabývá přizpůsobením francouzského hmotného práva, které je určeno pro monogamní manželství, na polygamní manželství. V závěrečných kapitolách je představen přístup další frankofonní země (Belgie) a možný význam pro Českou republiku.
Abstract (in English)
The number of persons who come from countries influenced by the Islamic religion is increasing in Europe for various grounds. As a result of this, Islamic institutes that are forbidden or unknown to the European legal systems, such as polygamous marriage, may be present in European states. The practical experience of each state with polygamy varies. One of the states that has such experience is France. The paper analyses the French approach based on pivotal case law and literature to polygamous marriage from the 1950s to the present. The article focuses on the recognition of the effects of a polygamous marriage validly concluded abroad, such as the right to maintenance, inheritance or pension, with respect to any possible conflict with French international public policy. The article further deals with the adaptation of French substantive law, which is determined for monogamous marriage, to polygamous marriage. In the final chapters, there is introduced the approach of another francophone country (Belgium) and the possible relevance for the Czech Republic.
Links
MUNI/A/1696/2020, interní kód MUName: Analýza přístupu Francie a dalších vybraných evropských zemí k islámským institutům rodinného práva (se zaměřením na dětské sňatky a polygamní manželství)
Investor: Masaryk University
PrintDisplayed: 21/7/2024 11:34