NOVOTNÝ, Jaroslav, David HONS, Soléne DENIS and Alžběta ČEREVKOVÁ. NEOLITHIC AND EARLY BRONZE AGE SETTLEMENT IN SOUTH MORAVIA IN A DIACHRONIC PERSPECTIVE. 2022.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name NEOLITHIC AND EARLY BRONZE AGE SETTLEMENT IN SOUTH MORAVIA IN A DIACHRONIC PERSPECTIVE
Name in Czech Neolitické a časné bronzové osídlení Jižní Moravy v diachronní perspektivě
Authors NOVOTNÝ, Jaroslav, David HONS, Soléne DENIS and Alžběta ČEREVKOVÁ.
Edition 2022.
Other information
Original language English
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 60102 Archaeology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) Neolit; starší doba bronzová; štípaná industrie; diachronní srovnání
Keywords in English Neolithic; Early Bronze Age; Chipped industry; diachrony comparison
Tags International impact
Changed by Changed by: Mgr. David Hons, učo 423812. Changed: 16/1/2023 14:51.
Abstract
Our paper is focused on the research of Neolithic and Early Bronze Age settlement of South and South-Western Moravia. Our goal is dedicated to the recognition of socioeconomical interactions in archaic societies. Models based on theoretical study will be tested by the analysis of lithic chipped industry. Krumlovský les, located in the center of our studied area, is a geomorphological unit from which the chert of the same name originates. This chert was distributed over a wide area in Prehistory. During the Neolithic and Early Bronze Age, a network of settlements, hillforts and roundel enclosures was created around the Krumlovský les area. Using a diachronic perspective, we want to find out: a) how social and economic ties were developing in time, b) how the power of individuals or groups manifested itself and c) how social institutions were formed. The combination of diachronic and synchronous perspective could be appropriate for better understanding the development of socio-political and economic relationships.
Abstract (in Czech)
Příspěvek se zaměřuje na výzkum neolitické a starobronzové osídlení jižní a jihozápadní Moravy. Cílem je věnovat se studiu socio-ekomických interakcím v archaických společnostech. Modely založené na teoretické studii budou testovány analýzou kamenné štípanné industrie. Krumlov les, který se nachází ve středu námi studované oblasti, je geomorfologická jednotka, ze které pochází stejně označovaná kamenná surovina - rohovec. Rohovec byl v pravěku distribuován do širokého regionu. Během neolitu a starší doby bronzové existovala v okolí Krumlovského lesa řada sídel, které přicházely do kontaktu se zdroji místních rohovců. Používání diachronní perspektivi chceme zjistit: A) Jak se sociální a ekonomické vazby vyvíjely v čase? B) Jak se projevilo nakládání jednotlivců či skupin s danou surovinou? C) Jak vznikaly sociální vazby? Kombinace diachronické a synchronní perspektivy by mohla být vhodným nástrojem pro lepší porozumění vývoje sociopolitických a ekonomických vztahů v pravěku.
Links
MUNI/A/0998/2021, interní kód MUName: Archeologické terénní prospekce, exkavace a dokumentace II
Investor: Masaryk University
PrintDisplayed: 24/7/2024 12:26