BAREŠOVÁ, Zdeňka, Monika LEKÁROVÁ, Miroslav SVĚTLÁK, Dana VIGAŠOVÁ, Jiří ŠEDO, Jana HALÁMKOVÁ, Iva HRNČIŘÍKOVÁ and Anna SVOBODOVÁ. Automatizovaný sběr dotazníkových dat v psychoonkologickém výzkumu MOÚ. 2022. ISSN 0862-495X.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Automatizovaný sběr dotazníkových dat v psychoonkologickém výzkumu MOÚ
Name in Czech Automatizovaný sběr dotazníkových dat v psychoonkologickém výzkumu MOÚ
Authors BAREŠOVÁ, Zdeňka, Monika LEKÁROVÁ, Miroslav SVĚTLÁK, Dana VIGAŠOVÁ, Jiří ŠEDO, Jana HALÁMKOVÁ, Iva HRNČIŘÍKOVÁ and Anna SVOBODOVÁ.
Edition 2022.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Conference abstract
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Medicine
ISSN 0862-495X
Changed by Changed by: doc. PhDr. Miroslav Světlák, Ph.D., učo 13644. Changed: 19/10/2022 10:34.
Abstract
Příspěvek si klade za cíl představit plně automatizovaný systém sběru dat prostřednictvím webového rozhraní v rámci výzkumného projektu MOÚ MindCare. Předmětem klinické studie výzkumníků z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je ověření vlivu psychologických intervencí na duševní zdraví lidí s onkologickým onemocněním. Jedná se o tři standardizované psychologické intervence (pozitivní psychologii, autogenní trénink a mindfulness) převedené do tří jedinečných 8týdenních programů, které mají formu mobilní aplikace s názvem MOÚ MindCare. V oboru psychoonkologie jsou důležitou součástí výzkumu, jako zdroje dat, psychologické a psychosociální dotazníky. K prokázání, které faktory vedou ke zlepšení celkové kvality života člověka s onkologickým onemocněním, je nutné rozsáhlé dotazníkové šetření. Kromě psychologických dotazníků ve studii získáváme také informace o subjektivním hodnocení únavy a kvality spánku a o nejčastějších somatických symptomech. V příspěvku poukážeme na grafi cké a legislativní možnosti převodu standardizovaných psychometrických nástrojů do elektronické podoby. Díky použití grafi ckých a vizuálních prvků, které pomáhají k lepší orientaci v průběhu vyplňování, se zvyšuje žádoucí uživatelská spolupráce. Automatizace systému umožňuje odesílání dotazníku podle předem nastavených časových intervalů. Systém webového rozhraní spravuje přístup k jednotlivým dotazníkovým sadám podle zadaného studijního protokolu a zároveň uživatele upozorňuje na zbývající čas k zodpovězení otázek. Přístup k samotné mobilní aplikaci, která se dá spustit jen pomocí speciálního kódu, je podmíněn vyplněním dotazníkových sad. Unikátností systému je personalizovaná interakce s každým participantem studie pomocí internetové komunikace. Data z webového rozhraní jsou v anonymizované podobě snadno exportovatelná a přímo připravená pro statistickou analýzu výzkumníky. Podpořeno z programového projektu Ministerstva zdravotnictví ČR/ Program na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu na léta 2020–2026 (s reg. č. NU22- 09-00056) a z projektu MU/ Specifi cký výzkum – podpora studentských projektů (s reg. č. MUNI/ A/ 1126/ 2021).
PrintDisplayed: 21/5/2024 20:22