J 2022

Hledání jádra pojmu veřejný pořádek

ŠTĚPÁNÍKOVÁ, Markéta and Terezie SMEJKALOVÁ

Basic information

Original name

Hledání jádra pojmu veřejný pořádek

Name (in English)

Looking for the core of the concept of "public order"

Authors

ŠTĚPÁNÍKOVÁ, Markéta (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Terezie SMEJKALOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Pravnik, Academy of Sciences of the Czech Republic, Institute of State and Law, 2022, 0231-6625

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

50501 Law

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14220/22:00129192

Organization unit

Faculty of Law

Keywords in English

public policy; public order; ordre public; core and penumbra of concepts; Czech law; Czech case-law; legal concept

Tags

Tags

Reviewed
Změněno: 28/2/2023 09:11, Mgr. Petra Georgala

Abstract

V originále

Neurčité právní pojmy jsou pojmy, které jsou nutně navázány na společenskou a právní situaci v daném místě a v daný čas. V důsledku toho se jeho právní uchopení neustále proměňuje. Česká právní teorie staví na tom, že právní pojmy mají své významové jádro a polostín. Na příkladu pojmu veřejného pořádku ukazujeme, jaká úskalí s sebou nese hledání jádra tohoto pojmu skrze právní teorii vlastní doktrinální analýzu. Tento text se tedy především v kontextu českého právního prostředí zabývá jednotlivými pokusy o vymezení neurčitého pojmu a ptá se, zdali je vůbec možné zmapovat jeho obsah a rozsah v celé jeho šíři i s ohledem na jeho diferencovanost a proměnlivost. Postupuje od možných obecných definic k teoretickému vysvětlení pojmu v doktríně. Na základě tohoto teoretického zkoumání pak diskutuje, co ze zkoumaného pojmu lze v teoretické perspektivě vnímat jako jádro pojmu a co jako jeho polostín. Zaměřuje se také na otázku právní fakticity používání tohoto pojmu a slouží jako demonstrace toho, jak vnitřně diferencovaný tento obsah je v různých kontextech. Ve svém důsledku tak tento článek na konkrétním příkladu ukazuje, že je třeba právní pojmy a jejich význam hledat a zkoumat, nikoliv jen teoreticky domýšlet.

In English

Vague legal concepts are necessarily bound to social and legal reality in a given time and at a given place. In consequence, its meaning changes constantly. Czech legal theory is built on an idea that legal concepts have their core and penumbra. Using the example of a concept of legal order (public policy) this article shows the obstacles traditional doctrinal legal analysis faces when looking for the core of vague legal concepts. This article tackles various attempts to delimit and explain the meaning of public order in the context of Czech legal environment and asks, to what extent it is even possible to map out the intension and extension (and intensional and extensional definitions) of this concept. It follows various attempts at general definition and explanations of public order and discusses what of these definitions may be its core and its penumbra. It also focuses on the issue of legal facticity of this concept’s usage. Based on the example of the concept of public order this article further shows the need for legal concepts to be empirically examined, not only theoretically discussed.

Links

GA20-10171S, research and development project
Name: Využití metod sociální reprezentace v analýze právních konceptů
Investor: Czech Science Foundation