VAJČNER, Adam, Libor DOBŠÁK a Michaela SOSÍKOVÁ. Skupinová fyzioterapie u pacientů po prodělaném onemocnění COVID-19. In XI. Dny fyzioterapie a lázeňství. 2021.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Skupinová fyzioterapie u pacientů po prodělaném onemocnění COVID-19
Název česky Skupinová fyzioterapie u pacientů po prodělaném onemocnění COVID-19
Název anglicky Group Physiotherapy for patients after COVID-19
Autoři VAJČNER, Adam (203 Česká republika, garant, domácí), Libor DOBŠÁK (203 Česká republika, domácí) a Michaela SOSÍKOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání XI. Dny fyzioterapie a lázeňství, 2021.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30230 Other clinical medicine subjects
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14110/21:00127044
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky rehabiltiace; ambulantní fyzioterapie; post-COVID; long-COVID
Klíčová slova anglicky rehabilitation; outpatients physiotherapy; post-COVID; long-COVID
Změnil Změnil: Mgr. Adam Vajčner, učo 395222. Změněno: 30. 10. 2022 00:00.
Anotace
U části pacientů po onemocnění COVID-19 se rozvíjí déletrvající symptomy, mající vliv nejen na fyzický, ale také na psychický stav. Zmíněné symptomy jsou přetrvávající respirační potíže, únava, zhoršená adaptace na zátěž, fyzická a psychická dekondice, bolesti hlavy a kloubů. Recentní literatura vyzdvihuje časnou rehabilitaci u těchto pacientů jako nezbytnou. Příspěvek má za cíl prezentovat specifický rehabilitační program skupinové fyzioterapie pro pacienty po prodělaném onemocnění COVID-19 na ambulanci rehabilitace Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Program vychází z doporučených postupů pro plicní rehabilitaci u onemocnění COVID-19 z recentní literatury. Skládá se z 8 terapií probíhajících dvakrát týdně. Terapie je vedena jako skupinová, pro 2-4 pacienty. Skupina je heterogenní, zahrnuje pacienty po onemocnění symptomatickém, asymptomatickém, hospitalizované i nehospitalizované. Z toho důvodu jsou v každé skupině dva fyzioterapeuti. Je zaměřena nejen na prvky respirační fyzioterapie ale také na posturální zajištění, správný sed, vytrvalostní tréning. Nedílnou součástí je motivace pacientů k pohybové aktivitě a podpoře sebevědomí. Pacienti procházejí vstupním a výstupním klinickým vyšetřením, spirometrií, dotazníkovým šetřením únavy a subjektivního vnímání zdravotního stavu u plicních onemocnění. Během terapie jsou pravidelně sledovány hodnoty prstové pulzní oxymetrie, tepové frekvence, subjektivní Borgovy škály dušnosti a subjektivního vnímání únavy, a to vždy na začátku, v průběhu a na konci terapeutické jednotky. Pacienti jsou aktivní formou vedeni a motivováni k autoterapii a pokračování v naučeném pohybovém chování i po skončení programu. Ke zkvalitnění a individuálnějšímu přístupu jsou do programu zařazení také studenti bakalářského a magisterského programu fyzioterapie Lékařské fakulty MUNI.
Anotace anglicky
Some patients after the disease of COVID-19 develop long-lasting symptoms, which affect not only the physical, but also the psychological state. The mentioned symptoms are persistent respiratory problems, fatigue, impaired adaptation to exercise, physical and mental deconditioning, headaches and joint pains. Recent literature emphasizes early rehabilitation in these patients as essential. The purpose of the paper is to present a specific rehabilitation program of group physiotherapy for patients who have experienced the disease of COVID-19 at the rehabilitation clinic of the Clinic of Physical Medicine and Rehabilitation of the Faculty Hospital at St. Anna in Brno. The program is based on recommended procedures for pulmonary rehabilitation in the case of COVID-19 from recent literature. It consists of 8 therapies taking place twice a week. Therapy is conducted as a group, for 2-4 patients. The group is heterogeneous, including patients with symptomatic, asymptomatic, hospitalized and non-hospitalized patients. For that reason, there are two physiotherapists in each group. It is focused not only on the elements of respiratory physiotherapy, but also on postural security, correct sitting, and endurance training. An integral part is the motivation of patients to physical activity and support of self-confidence. Patients go through an entrance and exit clinical examination, spirometry, a questionnaire survey of fatigue and subjective perception of the state of health in lung diseases. During therapy, the values of finger pulse oximetry, heart rate, subjective Borg scale of shortness of breath and subjective perception of fatigue are regularly monitored, always at the beginning, during and at the end of the therapy unit. Patients are actively guided and motivated to self-therapy and continue the learned movement behavior even after the end of the program. To improve quality and a more individual approach, students of the Bachelor's and Master's program of physiotherapy of the MUNI Faculty of Medicine are also included in the program.
VytisknoutZobrazeno: 27. 7. 2024 13:47