KOTOLOVÁ, Hana and Martina NOVÁKOVÁ. Využití specifických lékových forem v psychofarmakologii (Use of specific drug forms in psychopharmacology). In DEN FARMACEUTICKÉ TECHNOLOGIE 2022. 2022.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Využití specifických lékových forem v psychofarmakologii
Name (in English) Use of specific drug forms in psychopharmacology
Authors KOTOLOVÁ, Hana (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Martina NOVÁKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition DEN FARMACEUTICKÉ TECHNOLOGIE 2022, 2022.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 30104 Pharmacology and pharmacy
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14160/22:00127105
Organization unit Faculty of Pharmacy
Keywords (in Czech) schizofrenie; antipsychotika; dlouhodobě působící injekční lékové formy
Keywords in English schizophrenia; antipsychotics; long-acting injectable drug forms
Tags rivok, ÚFTo
Changed by Changed by: JUDr. Sabina Krejčiříková, učo 383857. Changed: 1/2/2023 15:22.
Abstract
Schizofrenie je heterogenní závažné duševní onemocnění, které je charakteristické výrazným narušením psychických funkcí. Základem terapie jsou antipsychotika. Jejich úloha v medikaci je v současnosti nezastupitelná, neboť jejich kontinuální užívání umožňuje dlouhodobé postihnutí příznaků schizofrenie a předcházení více hospitalizací pacientů při relapsu onemocnění. Absence náhledu na nemoc v diagnóze, porucha kognitivních funkcí nebo nežádoucí účinky antipsychotik vedou spolu s dalšími faktory k nonadherenci pacientů k léčbě, která se tak stává stěžejním problémem dlouhodobé udržovací terapie. Dlouhodobě působící injekční antipsychotika byla vyvinuta s cílem snížit relaps onemocnění u pacientů, u kterých není možné zajistit adherenci k perorální formě předepsaných léčiv. Depotní lékové formy v psychofarmakologii nabývají na významu a jsou účinnější než konvenční p.o. lékové formy. Za hlavní výhody depotních psychofarmak lze uvést zlepšení adherence k léčbě, obejití first-pass efektu a problémů spojených s absorpcí z gastrointestinálního traktu a absenci rizika náhodného nebo úmyslného předávkování. Vývoj depotních lékových forem se v současnosti zaměřuje na studium mikročástic. Podávání dlouhodobě působících injekčních antipsychotik v ambulantní sféře je umožněno na základě splnění podmínek preskripce, které vyplývají z rozhodnutí regulační autority, a je třeba se jimi řídit. Podmínky preskripce v současnosti umožňují tuto specifickou lékovou formu podat poměrně úzké skupině pacientů.
Abstract (in English)
Schizophrenia is a heterogeneous serious mental illness, which is characterized by significant impairment of mental functions. Antipsychotics are the basis of therapy. Their role in medication is currently irreplaceable, as their continuous use enables the long-term suppression of schizophrenia symptoms and the prevention of multiple hospitalizations of patients in the event of a relapse of the disease. Lack of insight into the disease in the diagnosis, impaired cognitive functions or adverse effects of antipsychotics, together with other factors, lead to patients' non-adherence to treatment, which thus becomes a key problem of long-term maintenance therapy. Long-acting injectable antipsychotics have been developed to reduce relapse in patients who are unable to ensure adherence to the oral form of prescribed medications. Depot dosage forms in psychopharmacology are gaining importance and are more effective than conventional p.o. dosage forms. The main advantages of depot psychotropic drugs include improved adherence to treatment, avoidance of the first-pass effect and problems associated with absorption from the gastrointestinal tract, and the absence of the risk of accidental or intentional overdose. The development of depot dosage forms is currently focused on the study of microparticles. Administering long-acting injectable antipsychotics in the ambulatory setting is permitted on the basis of fulfilling the prescription conditions, which result from the decision of the regulatory authority, and must be followed. Prescription conditions currently allow this specific dosage form to be administered to a relatively narrow group of patients.
Links
MUNI/A/1309/2021, interní kód MUName: Vývoj a studium nové částicové lékové formy s prodlouženým uvolňováním mirtazapinu (Acronym: MIRTHTM)
Investor: Masaryk University
MUNI/A/1440/2021, interní kód MUName: Preklinický a klinický výzkum Farmakologického ústavu v oblasti farmakokinetiky, neurobiologie závislostí a personalizované farmakoterapie v onkologii (Acronym: Farm-Pre-Klin)
Investor: Masaryk University
PrintDisplayed: 24/7/2024 12:22